USA začnou likvidovat škody po svých chemických zbraních z Vietnamu

Spojené státy pomůžou Vietnamu odstranit chemické znečištění, které v zemi zanechala americká armáda. Týká se to hlavně jedovatého pesticidu Agent Orange. Američané se do likvidace škod pouštějí přesně 51 let poté, co se z letadel začala na Vietnam snášet tato jedovatá látka poprvé.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Severní Vietnam, Trh | Foto: Klára Škodová

Jeho vojáci se přímých bojů neúčastnili. Komunistická propaganda dokonce Američany velmi hlasitě kritizovala a odsuzovala. Ve školách například vybírali peníze na oběti války. Varšavská smlouva, kam Československo patřilo, ale do jižního Vietnamu posílala zbraně, vybavení a dokonce experty.

Produkt z Východu se ale dostal do ruky i ‘americkým imperialistům‘, jak jim komunisté říkali. Masově totiž ve Vietnamu rozprašovali chemické látky a část postřiku vyráběla neratovická Spolana.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Adéla Havránková mluvila o tom, jakou roli sehrálo Československo ve vietnamském konfliktu

Československý režim totiž látku prodával prostředníkům ze západní Evropy. A dostával za to velmi vítané valuty. Spolana dodnes tvrdí, že šlo o zneužití jejího výrobku. Prodávaná směs tvořila i součást jednoho pesticidu, který ve Spolaně vyráběli. A zaměstnanci, kteří se na jeho výrobě podíleli, onemocněli během velmi krátké doby.

Masivní nasazení pesticidů tak zničilo zdraví několika milionů Vietnamců. Jedovaté dioxiny jsou také zodpovědné za vrozené vady až 400 tisíc vietnamských dětí.

Američané rozprášili během války nad Vietnamem asi 80 milionů litrů nejrůznějších pesticidů a největší část z nich tvořil právě Agent Orange.

Úkolem chemikálií bylo zbavit hustou džungli listí, aby se tam nemohli skrývat vojáci komunistického Severu.

Američané ale cíleně ničili také úrodu venkovanů, aby odřízli nepřátele od zásob potravin. Kvůli masovému použití pesticidů je Vietnam považován za jednu z největších chemických válek v historii lidstva.

Nyní se američtí odborníci přidají k těm vietnamským, kteří se o očištění snaží už dlouhá léta. Celá akce ale neznamená, že se Spojené státy vyhnou žalobě. Oběti totiž chtějí celou věc dostat k soudu.

Adéla Havránková, Ondřej Himmer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme