USA žádají rezoluci s tvrdšími podmínkami inspekce

Spojené státy žádají zbrojní inspektory OSN, aby pozdrželi svůj očekávaný návrat do Iráku. Washington podle ministra zahraničí Colina Powella chce, aby Rada bezpečnosti OSN nejdříve přijala novou rezoluci, která stanoví jiný režim inspekcí. OSN mezitím hlásí, že právě vrcholící vídeňská jednání mezi inspektory a iráckými vojenskými experty o podrobnostech nové mise přinesla pokrok už po prvním dni.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Colin Powell a Kofi Annan | Zdroj: ČTK

Podle šéfa inspektorů OSN Hanse Blixe obě strany uzavřely první vyjednávací balíček úspěšně. O detailech zatím hovořit nechtěl, více snad až vpodvečer, řekl. Tvrdým oříškem rozhovorů by se podle náznaků některých účastníků mohl stát požadavek OSN podrobit tentokrát kontrolám také přímo palác Saddáma Husajna.

Nová inspekce by podle Blixe mohla začít už v polovině října. Americký ministr zahraničí Colin Powell ale v televizi BBC řekl, že nejdříve je nutné zajistit pro inspektory dobré podmínky. "Viděli jsme, co se stalo minule, když Iráčané mohli určovat, kam inspektoři mohou a odmítat jim přístup do některých zařízení a celkově jim znemožňovat práci. Spojené státy se domnívají, že se inspektoři nemohou vrátit za stejných podmínek, potřebujeme novou rezoluci," prohlásil Powell.

Z mála informací, které z uzavřeného jednacího sálu občas proniknou je zřejmé, že text požadované rezoluce ze strany OSN není ještě přesně zformulován. Podle televize ORF jsou však stálí členové Rady bezpečnosti Francie, Rusko a Čína proti ultimativnímu vyhrožování vojenským zásahem.

Ze včera zveřejněné zprávy rozpočtového úřadu amerického Kongresu vyplývá, že válka s Irákem by mohla stát Spojené státy měsíčně šest až devět miliard dolarů. Přípravy na konflikt a stažení jednotek po válce by podle dokumentu vyšly na dalších až 20 miliard dolarů. Případná okupace Iráku po válce by vyžadovala měsíčně jednu až čtyři miliardy.

Zpráva rozpočtového úřadu je zatím poslední z vyčíslení nákladů na konflikt, z nichž některé hovoří až o 200 miliardách dolarů. Tyto odhady přes značný rozptyl v uváděných částkách vyvolávají velkou pozornost vzhledem k napjatému americkému rozpočtu a nejistým vyhlídkám americké ekonomiky.

Rozpočtový úřad uvedl, že nemůže odhadnout délku americké vojenské operace proti Iráku, a proto jsou odhady ceny konfliktu velmi nejisté. Výpočty vycházejí ze dvou válečných scénářů - jeden klade důraz na letecké údery a druhý, nákladnější, předpokládá větší nasazení pozemních sil.

Kateřina Pospíšilová, Marie Woodhamsová, Martin Hromádka, Denisa Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme