USA žádají tvrdší sankce pro Írán kvůli přípravě atentátu

Američané hrozí Íránu novými sankcemi. Důvodem je údajně připravovaný útok na saúdsko-arabského velvyslance ve Washingtonu Ádila Džubajra, na níž se Írán podle Američanů podílel. Teherán to popírá. Spojené státy chtějí otázku postihu Teheránu projednat v Radě bezpečnosti OSN.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád gestikuluje během projevu v Radě Bezpečnosti OSN

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád gestikuluje během projevu v Radě Bezpečnosti OSN | Zdroj: Reuters

„Jistý člověk americko-íránského původu se účastnil spiknutí, jehož cílem bylo zabít saúdsko-arabského velvyslance,“ potvrdil americký prezident Barack Obama. Šlo přitom údajně o akci Teheránu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vyhrocení americko-íránských vztahů sleduje zpravodaj Radiožurnálu Vít Pohanka

Írán podle Obamy svým jednáním i v tomto případě ukazuje, jak daleko je Ahmadínežádova vláda schopná zajít. A že operuje daleko za hranicí pravidel, která platí v mezinárodním společenství. „Není to jen nebezpečná eskalace, ale vypovídá to o riskantním, lehkovážném chování íránské vlády,“ řekl americký prezident.

Spojené státy proto stojí podle prezidenta Obamy za svým slovem a chtějí, aby Rada bezpečnosti OSN odsouhlasila nové sankce.

Ministerstvo zahraničí USA také oznámilo, že do některých zemí vysílá skupiny expertů, kteří mají pádnost amerických důkazů podpořit. Týmy ministerských úředníků už vypravilo do Ruska, Číny a Turecka.

Možnost vojenského zásahu v Íránu

Jak na Rádiu Česko upozornil zahraničněpolitický komentátor ČRo Milan Slezák, Prezident Obama i viceprezident Biden v reakci na nynější aféru uvedli, že všechny možnosti tlaku na Írán zůstávají na stole, což podle něj obsahuje i náznak, že by mohlo dokonce dojít i na vojenské řešení.

„Přitom první den, kdy kauza propukla, to ministerstvo zahraničí USA odmítalo. Může to znamenat to, že se USA cítí opravdu zasaženy, že je na ně vyvíjen tlak ze strany spojenců, zejména Saudské Arábie, která o tom podle všeho věděla 4 měsíce dopředu. Nepředpokládám ale, že by k vojenskému řešení došlo, ale ta možnost zůstala viset ve vzduchu,“ přiblížil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nejnovější vývoj americko-íranských vztahů jsme na Rádiu Česko rozebrali se zahraničněpolitickým komentátorem ČRo Milanem Slezákem.

Teherán už čelí řadě sankcí ze strany USA kvůli svému jadernému programu. V reakci na nynější aféru USA vyhlásily sankce proti komerčním aeroliniím Mahan Air, které spolupracují s íránskými revolučními gardami. Americké ministerstvo financí připravuje nová opatření i vůči íránské centrální bance.

Podle některých komentátorů tato razantní rétorika může směřovat k tomu, aby prezident Barack Obama posílil představu silného vůdce. Také podle Slezáka se to nedá vyloučit. „Protože Obama se snažil o daleko lepší vztahy s islámským světem, než jaké měl jeho předchůdce Gerorge Bush,“ uvedl.

Vít Pohanka, Martina Mašková, bre, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme