Spojené státy budou po žadatelích o víza žádat údaje ze sociálních sítí

Téměř všichni žadatelé o víza do Spojených států budou muset na základě nových pravidel poskytnout tamním úřadům informace o svých uživatelských jménech na sociálních sítích, e-mailových adresách či telefonní čísla. S odvoláním na americké ministerstvo zahraničí o tom informovala agentura AP. Podle odhadu by se mohlo nové opatření dotknout ročně až 14,7 milionu lidí.

Tento článek je více než rok starý.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sociální sítě (ilustrační foto)

Americké úřady chtějí zjišťovat jak se žadatelé o víza chovají na sociálních sítích jako jsou Facebook, Instagram, LinkedIn, Reddit či YouTube | Foto: Fotobanka Pixabay | Zdroj: Pixabay

Americké úřady chtějí v budoucnu zjišťovat detailní informace o tom, jak se žadatelé o víza chovají na internetu a zejména na sociálních sítích jako jsou Facebook, Instagram, LinkedIn, Reddit či YouTube. Informace o svých účtech na těchto sítích spolu s e-mailovými adresami a telefonními čísly budou muset lidé udávat za posledních pět let.

Škodlivé sociální sítě? České ‚děti online‘ jsou spokojené a žijí zdravě, uvádí studie

Číst článek

Nové opatření by se mělo dotknout všech, kteří do Spojených států zamíří za prací či studiem. Výjimku dostanou pouze žadatelé o diplomatická a další úřední víza.

Dosud nyní požadované informace musely uvádět jen osoby, které podléhaly zvláštnímu prověřování, například lidé, kteří cestovali z oblastí ovládaných teroristickými organizacemi. Dosud do této kategorie spadalo zhruba 65 000 žadatelů o víza ročně.

Administrativa prezidenta Donalda Trumpa poprvé rozšíření seznamu informací požadovaných v žádostech o víza navrhla již v březnu loňského roku. Americká unie občanských práv (ACLU) už tehdy záměr kritizovala.

„Lidé se teď budou muset ptát, zda něco z toho, co napíší online, nebude špatně pochopeno nebo špatně vyloženo vládními úředníky,“ uvedla tehdy zástupkyně ACLU Hina Shamsiová. „Existuje tu také reálné nebezpečí, že skenování sociálních sítí nespravedlivě zasáhne zejména žadatele z muslimských zemí, kterým pak budou jejich žádosti diskriminačně zamítány,“ dodala.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme