Už pět států USA zakázálo vládním zaměstnancům používat TikTok. Bojí se úniku informací do Číny

Mobilní aplikace ke sdílení krátkých videosnímků TikTok se v několika amerických státech ocitla na černé listině. Ve Spojených státech má aplikaci staženou skoro 87 milionů uživatelů. Už pět amerických států ale zakázalo zaměstnancům vládních úřadů používat TikTok na služebních zařízeních. Jako zatím poslední vydal tento zákaz guvernér státu Texas.

Tento článek je více než rok starý.

Texas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aplikace TikTok

Už pět amerických států zakázalo zaměstnancům vládních úřadů používat TikTok na služebních zařízeních (ilustrační foto) | Foto: Danish Siddiqui | Zdroj: Reuters

Minulý týden vydala zákaz používání TikToku pro státní zaměstnance guvernérka Jižní Dakoty Kristi Noemová z Republikánské strany.

Tento týden se k ní přidali republikánští guvernéři z Jižní Karolíny a z Marylandu. Včera k nim přibyl guvernér Texasu, který je také republikán.

Videa poprav i informace o verbování. Wagnerovci šíří propagandu i na TikToku

Číst článek

Už delší dobu nesmějí státní zaměstnanci používat přístroje s touto aplikací ani ve státě Nebraska, a to už od léta 2020, tedy za vlády prezidenta Donalda Trumpa.

Tehdejší vláda hrozila, že TikTok zakáže, pokud jí čínský majitel neprodá. Chtěla dosáhnout toho, aby aplikace podléhala americké legislativě.

V současnosti je vlastníkem TikToku čínská společnost ByteDance.

Minulý týden přišlo varování před aplikací také od ředitele FBI Christophera Wraye. Ten řekl, že čínská vláda může manipulovat jejím obsahem a také může ovlivňovat její uživatele.

Upozornil na to, že obrovské množství dat, které aplikace sbírá o milionech uživatelů, se může dostat do rukou čínské vlády. A Čína nesdílí stejné hodnoty jako Spojené státy.

Už jsem to nemohl dělat, říká v unikátním svědectví muž, který pracoval v cenzurní mašinérii Číny

Číst článek

Největší strach panuje ze zneužití TikToku ke špionážním účelům – z dat lze získat třeba informace o tom, kde se uživatelé pohybují, o jejich zvycích, o tom kam chodí a o jejich zálibách.

Nejenom toho se bojí texaský guvernér Greg Abbott, který se nechal slyšet, že chce chránit citlivé informace státu a jeho kritickou infrastrukturu před případnými zásahy z Číny.

Firma ale dál odmítá, že by předávala nějaká data čínské vládě. Její vedení tvrdí, že zákazy aplikace jsou vyvolané dezinformacemi.

Zatím to ale vypadá, že firma ByteDance americké úřady nepřesvědčí. K zákazu používání TikToku vládními zaměstnanci totiž vyzvali také republikánští poslanci ve státě Wisconsin.

Pavel Novák, gen Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme