USA zaplatily kauci za prodemokratické aktivisty a evakuovaly je z Egypta

Egyptská vláda povolila vycestovat ze země prodemokratickým aktivistům, kteří se skrývali na americké ambasádě. Proces ale bude pokračovat i v jejich nepřítomnosti. Jsou obviněni z nelegálního příjímání zahraničních peněz a ze snahy destabilizovat Egypt tím, že podněcovali podzimní protesty proti vojenskému režimu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Káhira současnosti

Káhira současnosti | Foto: Licence Public Domain, volné dílo, Arad

Washington musel za každého ze 17 lidí složit kauci ve výši 300 tisíc dolarů. Zaplatil nejen za Američany, ale i občany dalších států včetně Egypta.

Hned poté vycestovali většina z nich připraveným letadlem. Mezi osvobozenými byl i syn amerického ministra dopravy.

Soud se 43 aktivisty nevládních organizací má dále pokračovat. Egyptská justice ale bude muset najít nové soudce. Ti původní totiž bez udání důvodu rezignovali. Odmítají ale, že by za jejich krokem byla politická motivace.

Přehrát

00:00 / 00:00

O procesu s aktivisty informuje přímo z Káhiry spolupracovník Českého rozhlasu Štěpán Macháček

„Proces je prakticky reakcí na loňské podzimní protesty proti vládě armády. Poté následovaly prosincové razie do kanceláří nevládních organizací a celé se to neslo v atmosféře kampaně, která obviňovala cizince z podněcování nepokojů. Celý proces s představiteli nevládních organizací tedy vypadá tak, že je to nejspíše zastrašení demokratických aktivistů, kteří nesouhlasí s vládou Nejvyšší vojenské rady, která Egyptu od pádu Mubaraka vládne,“ objasňuje okolnosti procesu spolupracovník Českého rozhlasu Štěpán Macháček.

Ozývají se hlasy, že proces s aktivisty je politický a že se jedná o ránu celé egyptské revoluci. Většina politicky neaktivních Egypťanů ale podle Macháčka věří verzi Nejvyšší vojenské rady. Podlé té jsou všechny demonstrace a protesty po pádu prezidenta Husního Mubaraka vnímány jako pokus o destabilizaci demokratického procesu, kterým země pod vedením armády prochází. Za těmito pokusy podle armády často stojí právě představitelé zahraničních nevládních organizací.

Egyptské úřady byly zprvu neústupné a na výhrady ze zahraničí reagovaly tak, že nikdo nemůže zasahovat do nezávislého rozhodování egyptského soudu. Skutečnost, že najednou byli aktivisté na kauci propuštěni, podle Macháčka dokazuje, jak je celý proces zpolitizovaný.

„V celém rozhodnutí propustit obviněné hraje roli i americká pomoc Egyptu, která by v případě problémů byla ohrožená, a také vyjednávání Egypta s Mezinárodním měnovým fondem o půjčce, která má Egyptu nějakým způsobem pomoci překonat velké ekonomické potíže,“ říká Macháček.

Mnozí egyptští politici a aktivisté teď propuštění cizinců odsuzují a vyčítají Nejvyšší vojenské radě, že podlehla americkým tlakům. Nejsou ani tak přesvědčeni o vině aktivistů, vysvětluje Macháček, ale spíše jim vadí právě politické zasahování do soudního procesu a tedy zpochybnění nezávislosti justice.

Štěpán Macháček, Ondřej Bouda, bre, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme