USA zatím českou pomoc nežádají, očekávají ji později

Spojené státy zatím pomoc od spojenců včetně České republiky nepotřebují, očekávají ji ale později. Šéfovi české diplomacie Janu Kavanovi to řekli při rozhovorech ve Washingtonu americký ministr zahraničí Colin Powell i prezidentova poradkyně pro bezpečnostní otázky Condoleezza Riceová. Kavan ukončil pracovní část své návštěvy setkáním s náměstkyní ministra zahraničí Paulou Jonesovou. Český ministr zahraničí řekl, že Američané zatím konkrétní podobu pomoci neupřesnili. Jednal také o exportu podzvukových bitevníků L-159 z Aera Vodochody.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle neoficiálních informací se v prvních chvílích zřejmě spokojí s povolením přeletů nad českým územím. Colin Powell ocenil podle Jana Kavana rychlou reakci České republiky a excelentní spolupráci českých zpravodajských služeb. Spojené státy podle Kavana ale zatím žádnou pomoc nežádají. "V budoucnu od nás jistě budou nějakou pomoc potřebovat, ale v tuto chvíli žádnou neformulovali," uvedl Kavan.

Colin Powel Kavana informoval, že Spojené státy mají důkazy o tom, že teroristické útoky byly vedeny ze zahraničí. Poradkyně pro národní bezpečnost Riceová Kavanovi během jednání v Bílém domě sdělila, že je třeba kontrolovat vývozy do zemí podporujících teorismus. Jan Kavan zárověň uvedl, že zatím nejsou důkazy o existenci kont teroristů v České republice, to ale neznamená, že neexistují.

Kavan považuje prodej letounů L-159 a nákup surersoniků za spojené nádoby. Podle něj musí exportu pomoci americká firma Boeing a Spojené státy. Boeing, který vstoupil před lety do Aera Vodochody, letos odstoupil od tendru na stíhačky pro českou armádu. Kavan také uvedl, že po zrušení sankcí vůči Indii a Pákistánu projevila Indie zájem o nákup 66 letounů L-159. Američané se podle něj staví k případnému prodeji vstřícně. O problémech českého leteckého průmyslu bude jednat ve Spojených státech ministr obrany Tvrdík a počátkem listopadu i premiér Miloš Zeman.

Olga Krupauerová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme