USA zbavily ČR desítek kilogramů obohaceného uranu. Stačil by na dvě jaderné zbraně

Česko se zbavilo 68 kilogramů vyhořelého jaderného paliva s vysoce obohaceným uranem. Materiál z výzkumného ústavu v Řeži se vrátil do Ruska, odkud pochází. Náklady hradily Spojené státy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Centrifugy na výrobu obohaceného uranu | Foto: United States Department of Energy

V pátek to oznámil Bílý dům.

Ruští odborníci sníží obohacení nebezpečného materiálu na úroveň nepoužitelnou pro výrobu atomových zbraní.

Bílý dům děkuje za spolupráci české i ruské vládě. S návrhem zajistit materiál, který by se mohl případně využít pro výrobu jaderných zbraní, přišel americký prezident Baracka Obama přesně před čtyřmi lety při návštěvě Prahy.

Česká republika je desátou zemí, která se ve spolupráci s Američany vzdala potenciálně nebezpečného nukleárního materiálu.

„Ta akce nebyla první, spíše byla na dlouhou dobu poslední,“ komentovala předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.

„Česká republika je jeden ze států, které se účastní iniciativy, která spočívá kromě jiného v tom, že se vyhořelé palivo vrací do země původu,“ dodala.

„To je pro Spojené státy důležitá záležitost a pro Českou republiku jednak důležitá a jednak výhodná,“ uzavřela Drábová.

Osmašedesát kilogramů vysoce obohaceného uranu v České republice mohlo stačit na výrobu dvou jaderných zbraní.

Vít Pohanka, Veronika Neprašová, Tomáš S. Šťástka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme