Do 90 dní zničit nebo odevzdat. USA zakázaly zařízení, které urychluje palbu poloautomatických zbraní

Vláda Spojených států vydala nařízení, které zakazuje používání urychlovačů palby. Oznámila to mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová. Zařízení označované jako bump stock umožňuje rychlejší střelbu z poloautomatických zbraní. Kdo urychlovač nyní vlastní, bude jej muset na základě nové úpravy do 90 dní zničit nebo odevzdat. Bump-stock loni použil mimo jiné střelec, který zavraždil v Las Vegas 58 lidí.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bump stock. Ilustrační foto. | Zdroj: Reuters

Urychlovače palby je možné jednoduše vyrobit a na internetu je lze pořídit relativně levně. U poloautomatických zbraní, které se ve většině států USA prodávají legálně, bump-stock může urychlit palbu natolik, že se začne blížit rychlosti automatické zbraně. Pálit je možné, aniž by bylo nutné opakovaně mačkat spoušť.

Co to je bump stock? Střelci z Vegas v masovém zabíjení zřejmě pomohlo zařízení za 100 dolarů

Číst článek

David Chipman, který přes 25 let pracoval pro americký úřad pro alkohol, tabák, zbraně a výbušniny a nyní je poradcem skupiny bojující za regulaci zbraní už dříve pro Guardian vysvětlil, že bump-stock umožňuje zrychlenou palbu tím, že „spoušť hází na prst namísto toho, aby člověk musel spoušť mačkat“. „Jde o mistrovské technické řešení, které vytváří cestu pro obcházení zákona,“ napsal s tím, že zařízení přibližuje rychlost střelby z poloautomatických zbraní té automatických.

Podle nového nařízení, které vyjde ve věstníku v pátek, bude nákup i vlastnictví urychlovače střelby nelegální od 21. března příštího roku. Kdo ho nyní má, bude ho muset během následujících 90 dní zničit nebo předat příslušným úřadům. Podle ministerstva spravedlnosti jsou mezi lidmi desítky tisíc těchto zařízení.

‚Půl milionu majitelů‘

O zákazu urychlovačů se začalo v USA intenzivně hovořit po únorovém masakru na floridské střední škole, který si vyžádal 17 mrtvých. I když při tomto činu bump-stock použit nebyl, v rámci debaty o regulaci zbraní prezident Donald Trump naznačil, že by mohl se zákazem držení tohoto zařízení souhlasit.

Trump chce po školním masakru zakázat urychlovače střelby. Součástku si za 100 dolarů může koupit kdokoliv

Číst článek

Proti urychlovačům palby se loni po střelbě v Las Vegas překvapivě postavila i Národní asociace držitelů zbraní (NRA). Nyní ovšem její mluvčí vyjádřila zklamání z podoby schváleného zákazu. Američané, kteří už bump-stock vlastní, by podle NRA měli mít právo si jej ponechat. Zájmová skupina Američtí držitelé zbraní už ohlásila, že proti zákazu podá ve prospěch „půl milionu majitelů bump stocků“ žalobu.

Od roku 1986 si civilista ve Spojených státech může pořídit plně automatickou zbraň jen s velkými obtížemi. Nelegální je v zemi také úprava vnitřní části poloautomatických zbraní tak, aby fungovaly jako automatické. Za tímto účelem si držitelé zbraní pořizovali právě urychlovače.

ČTK, dp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme