USA znovu zkoušely protiraketovou obranu

Spojené státy uspěly při další zkoušce svého programu protiraketové obrany. Záchytná střela zničila nad Tichým oceánem nárazem raketu vybavenou maketou jaderné hlavice. Oznámil to Pentagon. Střela mající zničit nepřátelskou raketu byla odpálena z atolu Kwajalein v jižní části Tichého oceánu 20 minut poté, co napodobenina útočné rakety odstartovala z přibližně osm tisíc kilometrů vzdálené kalifornské Vandenbergovy vojenské základny. Od roku 1999 to byla čtvrtá úspěšná zkouška v rámci programu, jehož cílem je chránit USA před raketovým útokem možných nepřátel, jako jsou Severní Korea, Irák a Írán.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

protiraketová střela | Foto: Kwai Web

S vybudováním systému protiraketové obrany nesouhlasí Rusko a Čína, protože podle nich může být důsledkem vystupňování závodů ve zbrojení. USA však přesto odstopily od americko-ruské dohody o omezení systémů protiraketové obrany ABM z roku 1972 a obzvlášť po loňských teroristických útocích na svém území jsou odhodlány program dokončit. Dnešní test stál 100 miliónů dolarů.

Markéta Kaclová, Zdenka Turková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme