USA znovu zmírnily obchodní embargo vůči Kubě, na ostrově se budou točit filmy

Spojené státy přikročily k dalšímu zmírnění obchodního embarga vůči Kubě. Nová pravidla například umožňují americkým podnikům prodávat zboží kubánským odběratelům na úvěr nebo spolupracovat s kubánskou vládou na projektech v oblasti veřejné infrastruktury. Usnadňují i natáčení amerických filmů a televizních pořadů na Kubě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turisté se projíždí ulicemi staré Havany | Zdroj: Reuters

Americká organizace podporující obchod s Kubou Engage Cuba očekává, že karibský ostrov budou filmaři svými nabídkami bombardovat.

Na Kubě se má odehrávat část dalšího pokračování filmové série Rychle a zběsile. V Havaně už dokonce stihl natáčet scénku televizní štáb komika Conana O'Briena.

Firmy budou smět spolupracovat s vládou v Havaně na budování veřejné infrastruktury nebo prodávat na Kubě zboží na úvěr. Dosud museli Kubánci platit buď v hotovosti a předem, nebo přes prostředníky.

Někteří Američané se na Kubu vrací jako turisté po dlouhých letech | Foto: Reuters

Už dřív Washington povolil Američanům na Kubu vyjet na dovolenou. Například americký turista Jerry Christ je prý ohromený tím, že narazil na tolik dalších cestovatelů. Nevěděl, že na Kubu už dávno jezdí turisté z Evropy nebo Japonska.

Spojené státy zmírnily embargo už potřetí v řadě. To se ale nelíbí americkému Kongresu. Ten totiž ovládají republikáni, kteří žádají, aby kubánský režim nejprve začal respektovat lidská práva a svobody.

Prezident Barack Obama může uvolňovat jen ty obchodní aktivity, které Kongres výslovně nezakazuje. Diplomatické vztahy Washington a Havana obnovily loni v červenci.

Vztah USA - Kuba | Foto: Český rozhlas

Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme