USA zpřísnily kontroly na letištích pro obyvatele 14 států

Spojené státy zpřísnily kontroly na letištích pro obyvatele 14 států. Jde o důsledek nedávného nezdařeného pokusu o atentát na letadlo letící se skoro 300 lidmi na palubě z Amsterodamu do Detroitu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letiště v USA zpřísnila bezpečnostní kontroly.

Letiště v USA zpřísnila bezpečnostní kontroly. | Zdroj: ČTK

Konkrétně se zpřísnění bude týkat letů z Kuby, Íránu, Súdánu a Sýrie, což jsou země, které Spojené státy považují za sponzory teroristů, a dále Afghánistánu, Alžírska, Iráku, Libanonu, Lýbie, Nigérie, Pákistánu, Saudské Arábie, Somálska a Jemenu.

Spekuluje se, že zpřísnění kontrol na letištích vůči 14 zemím jsou odpovědí Baracka Obamy, který čelí vzrůstající kritice za to, že začal zavírat kontroverzní věznici v Guantánamu a podcenil nebezpečí terorismu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spojené státy zpřísnily kontroly na letištích pro obyvatele čtrnácti států. Ptáme se zpravodaje ve Washinghtonu Víta Pohanky.

"Současná opatření jsou v prvé řadě odpovědí na nepodařený pokus o útok na letadlo na lince z Amsterodamu do Detroitu z 25. prosince," řekl Rádiu Česko zpravodaj ČRo ve Washinghtonu Víta Pohanku.

Současná bezpečnostní opatření podle něj s kritikou Obamy za zavírání věznice v Guantánamu úplně přímo nesouvisejí. "To, že chce Obama zavřít Guantánamo se většině Američanů nelíbí dlouhodobě. Podle průzkumů jsou proti zavření věznice dvě třetiny Američanů," přiblížil.

Tělesné skenery na letištích v USA

Nizozemsko a Británie reagovaly na pokus o atentát na americké letadlo tím, že chtějí instalovat tělesné skenery při odbavování cestujících na všechny lety do Spojených států.

V USA je podle zpravodaje takových zařízení zatím 40 a používají je na 19 letištích. Do koce letošního roku by jich mělo být k dispozici 150 a do konce roku 2012 pak 300.

"Rozdíl mezi Nizozemskem a USA je v tom, že tady je letišť nepoměrně víc, skenery jsou drahé a vycvičení personálu není tak jednoduché. Navíc jsou tady pořád obavy, že jde o velký zásah do soukromí cestujících. Vláda se s tím tedy bude muset vypořádat legislativně a bude to muset projít i Kongresem," přiblížil zpravodaj.

Martina Mašková, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme