USA zrušily kvůli násilí v Egyptě plánované vojenské cvičení s tamní armádou

Spojené státy zrušily plánované společné vojenské cvičení s egyptskou armádou. Prezident USA Barack Obama tak reagoval na středeční krveprolití v severoafrické zemi, při kterém zemřelo nejméně 525 lidí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barack Obama na tiskové konferenci v Bílém domě

Barack Obama na tiskové konferenci v Bílém domě | Zdroj: Reuters

„Spojené státy ostře odsuzují kroky egyptských bezpečnostních složek a výjimečný stav vyhlášený přechodnou vládou, proto jsme zrušili společné vojenské cvičení plánované na příští měsíc,“ uvedl americký prezident Obama. Tato vojenská cvičení se konají co dva roky.

Výjimečný stav platí v Egyptě od středy. Vláda tak reagovala na násilnosti, které rozpoutal policejní zásah proti stoupencům bývalého prezidenta Muhammada Mursího. Střety si vyžádaly několik stovek obětí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem pořadu Stalo se dnes byl politický geograf Michael Romancov z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy

Spojené státy už dříve vyzvaly k zastavení násilí v Egyptě, zatím však nepřikročily k žádným sankcím. Ty by zřejmě ohrozily i jejich zbrojní dodávky. Vlastní zákony totiž Američanům zakazují vyzbrojovat pučistické režimy. USA poskytují Egyptu ročně vojenskou pomoc v hodnotě přes 1,3 miliardy dolarů, tedy asi 26 miliard korun.

Tlak ze strany USA se však stupňuje. Americký ministr obrany Chuck Hagel dnes v telefonickém hovoru se svým egyptským protějškem generálem Abdulem Fatahem Sísím řekl, že násilnosti ohrožují americko-egyptskou vojenskou spolupráci.

V Egyptě se protestovalo i dnes a i dnes si demonstrace a střety vyžádaly lidské oběti. To se týká i turistického letoviska Hurghada, kde zbloudilá kulka zabila jednoho člověka.

Kromě USA reagují na situaci v Egyptě také další země. Ministři zahraničí Evropské unie se budou vývojem v zemi zabývat pravděpodobně příští týden na zvláštní schůzce. Francie, Británie a Austrálie pak chtějí kvůli Egyptu svolat mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN.

Občanskou válku v Egyptě by pocítila Evropa i Asie

V zájmu snad všech zemí je uklidnění situace v Egyptě. Jak upozornil politický geograf Michael Romancov z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, případná občanská válka by znamenala riziko nejen proto, že by se nepokoje mohly přenést i do dalších arabských zemí, ale třeba i z hlediska humanitárního. Osmdesátimilionová prý není schopná vyprodukovat pro sebe dostatek potravin.

„Egypt je závislý na dovozu potravin ze světa a samozřejmě země, která se ocitne buďto na prahu, anebo přímo ve víru občanské války, tak distribuce potravin nebo případně potom dalších věcí, je vždycky potom kromobyčejně problematická,“ řekl Romancov.

Počet mrtvých v Egyptě roste, první oběť hlásí i letovisko Hurghada

Číst článek

Zmínil také strategickou polohu Egypta, konkrétně Suezský průplav a jeho význam v mezinárodním obchodu.

„Námořní tepna, kudy se z Blízkého východu do Evropy dopravuje velké množství energo-surovin. A z Dálného východu přes Egypt prochází velice významné množství zboží, které z Číny, případně dalších dálně-východních producentských ekonomik míří na evropský trh,“ dodal Romancov.

Případná krize se podle něj může bezprostředně odrazit v Evropě i v Asii.

Helena Berková, Pavel Polák, Vojtěch Kouřímský, Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme