USA zvažují další finanční pomoc Jugoslávii

Spojené státy připouštějí, že snaha jugoslávské vlády zatknout bývalého prezidenta Slobodana Miloševiče, by mohla pozitivně ovlivnit rozhodnutí o pokračování finanční pomoci Bělehradu. Jak hlásí naše washingtonská zpravodajka Olga Krupuerová, lhůta, ve které by měl kabinet o pomoci rozhodnout, vyprší o tomto víkendu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký ministr zahraničí Colin Powell rozhoduje, zda schválit další část nehumanitární finanční pomoci Bělehradu ve výši 50 miliónů dolarů. Pro uvolnění této částky musí Bělehrad splňovat celou řadu podmínek stanovených americkým Kongresem - včetně spolupráce s Mezinárodním triunálem pro válečné zločiny v bývalé Jugoslávii. Powell hodlá oznámit své rozhodnutí zda uvolnit peníze pro Bělehrad nejdříve v pondělí.

Americký postoj může mít navíc rozhodující vliv i na finanční pomoc Jugoslávii od Světové banky a Mezinárodního měnového fondu. Američtí činitelé snahy jugoslávských úřadů zadržet Miloševiče přivítali. Bílý dům ovšem zatím nenaznačil, zda vývoj v Bělehradu ovlivní jeho rozhodnutí. Pozorovatelé ale očekávají, že ministr zahraničí Powell dá příští týden finanční pomoci zelenou.

Markéta Kaclová, Olga Krupauerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme