USA zvažují dopravu zásilek do Iráku jinou cestou než přes Turecko

Spojené státy možná budou dopravovat zásilky do Iráku jinudy než přes Turecko. Uvažovat o jiné cestě začali Američané kvůli současným sporům s Ankarou ohledně vojenského zásahu Turků v severním Iráku. Až 70 procent amerického nákladu míří zatím do Iráku přes tureckou základnu Incirlik. Turecko ale plánuje útok na kurdské povstalce, kteří ze severu Iráku napadají cíle na jeho území.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

letadlo | Foto: Marián Vojtek

USA si nepřejí jakoukoli destabilizaci zatím nejklidnějšího iráckého regionu. Zástupci Pentagonu potvrdili americkým novinářům, že je ke zvažování náhrady za Turecko přiměly hrozby omezení přístupu amerického letectva na turecké základny. Důvodem je nedávná rezoluce, kterou přijal výbor americké Sněmovny reprezentantů proti genocidě Arménů v Turecku po roce 1915.

Americké ministerstvo obrany se nyní připravuje na všechny hrozící alternativy od omezení americké vojenské přepravy až po úplné uzavření turecko-iráckých hranic. Do Turecka také narychlo odcestoval náměstek ministryně zahraničí Condoleezzy Riceové Daniel Fried, aby se pokusil urovnat turecké hrozby diplomatickou cestou.

Alexandr Pícha, Pavel Schrötter Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme