USA zvažují novou vojenskou operaci ve Fallúdže: další boje

Spojené státy uvažují o nové vojenské operaci v irácké Fallúdži. Prohlásil to americký ministr zahraničí Colin Powel. Cílem operace by mělo být získání kontroly nad iráckou Fallúdžou. Nejdříve se ale koalice pokusí zajistit ve městě klid pomocí společných americko-iráckých hlídek. Prozatím se to ale nedaří. Další střety si vyžádaly 43 životů na irácké straně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

američtí vojáci v Iráku | Zdroj: ČTK

Střety iráckých povstalců s americkými vojáky si vyžádaly další mrtvé. Informovaly o tom zdroje americké armády s tím, že incident se odehrál včera večer. Nejméně 43 šíitských ozbrojenců zahynulo při střetech s koaličními vojsky poblíž posvátného iráckého města Nadžafu, kde jsou ukryti i nejhledanější šíitští duchovní spolu se svoji armádou. Američanům se také podařilo rebelům zlikvidovat systém protivzdušné obrany.

Jen necelých šedesát dní před plánovaným předáním suverenity Iráčanům je zřejmé, že se do té doby situace v Iráku neuklidní a Američané, kteří trvají na datu předání 30. června, postupně zveřejňují záměry na okleštění nové irácké moci. Podle Colina Powela bude muset nová irácká vláda, o jejímž složení zatím nebylo rozhodnuto, svěřit část svých pravomocí Američany vedeným silám.

Washington nechce dále dráždit irácké veřejné mínění, a tak se zatím zdržel postupu do centra obklíčené Fallúdži. Společné americko- irácké hlídky, které se mohou stát snadným terčem sunnitských povstalců, vyrazí do města možná už dnes.

Markéta Kaclová, Miroslav Konvalina, Petra Steinerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme