USA zveřejnily dokumenty nalezené v posledním útočišti bin Ládina

Americké tajné služby zveřejnily část dokumentů zabavených v domě, kde přebýval kdysi nejhledanější terorista Usáma bin Ládin. Dokumenty ukazují například, že se hlava teroristické organizace Al-Káida zajímala o ukládání jaderného odpadu ve Francii, o to, co se píše o útocích z 11. září 2001, a poodhalují i něco z jeho rodinného života.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Usáma bin Ládin

Usáma bin Ládin | Foto: Federal Bureau of Investigation

Bin Ládina v květnu 2011 zabilo americké komando u pákistánského Abbottábádu. Speciální jednotky americké námořní pěchoty v bin Ládinově domě po zásahu zabavily stovky dokumentů. Některé z nich ode dneška nepodléhají utajení.

Oficiálně americké tajné služby k takovému kroku přistoupily kvůli větší transparentnosti, všemu však předcházela důkladná kontrola, aby zveřejněné informace neohrozily bezpečnost Spojených států.

Důvodem může být také fakt, že kolem smrti Usámy bin Ládina koluje mnoho konspiračních teorií.

Americké tajné služby nezveřejnily úplně všechno, co v bin Ládinově domě vojáci našli. Odmítly například publikovat pornografické materiály, které tam prý byly.

Dokumenty lze najít na internetu na webu amerických tajných služeb zde. Web má název „Bin Laden Bookshelf“, tedy česky „bin Ládinova polička na knížky“.

Knihy i dopisy

Zájemci tam najdou zhruba dvě stovky dokumentů. Kromě přepisu v arabštině je u všeho anglický překlad.

Lidé najdou na webu třeba seznam knih, které měl Usáma bin Ládin v knihovně. Podle něj to vypadá, že hlava Al-Káidy uměla anglicky a že se zajímala o americkou zahraniční politiku i o to, co se v zahraničí píše o teroristických útocích z 11. září 2001.

Bin Ládin se podle dokumentů zajímal také o ukládání jaderného odpadu ve Francii a měl k dispozici seznam francouzských zásilkových firem.

Možná nejzajímavější částí jsou bin Ládinovy dopisy. Některé jsou adresované spolubojovníkům z Al-Káidy. Bin Ládin v nich komentuje tehdy velmi nedávné události, jako bylo arabské jaro v Tunisku.

Je tam i dopis od Ajmána Zavahrího, který bin Ládina nahradil v čele Al-Káidy, ale i různá osobní psaní, třeba psaní adresované některým bin Ládinovým synům. Dopis je velmi civilní, bin Ládin v něm píše, že se těší na návštěvu nejmladšího a lituje, že se nemůže setkat se všemi, aby nebyl jeho úkryt prozrazen.

Tento a další dopisy jsou velkou příležitostí hlavně pro vědce zkoumající fungování Al-Káidy.

kov, Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme