USA zveřejnily podrobnosti o zatčení teroristy Mudžáhira

Americké ministerstvo zahraničí zveřejnilo, jak přišlo na stopu Abdalláha Mudžáhira. Člen teroristické sítě Al Káidá, který je podezřelý z přípravy útoku "špinavou" bombou obsahující radioaktivní látky, na sebe upozornil při pobytu v Pákistánu letos v únoru. Na konzulátu v Karáčí totiž požádal o výměnu svého amerického pasu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Abdalláh Mudžáhir | Zdroj: ČTK

Mudžáhir se podle amerických činitelů sešel v Pákistánu a v Afghánistánu několikrát s předními představiteli Al-Káidy. Plánoval s nimi útoky na americké hotely a benzínové stanice. To tehdy americké úřady sice nevěděly, ale právě jeho žádost o nový pas vyvolala pozornost místního bezpečnostního důstojníka, který upozornil ústředí ve Spojených státech.

Podle náměstka ministerstva obrany Paula Wolfowitze zatím Mudhážir nespolupracuje s vyšetřovateli. Abdalláh Mudhážir, původním jménem José Padilla, byl zadržen poté, co FBI odhalila jeho záměr odpálit ve Spojených státech takzvanou špinavou bombu obsahující radioaktivní materiál.

Olga Krupauerová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme