Usáma prý opustil Afghánistán

Hledaný terorista Usáma bin Ládin opustil podle Talibanu Afghánistán. Prostřednictvím katarské televize al-Džazíra to oznámil talibanský velvyslanec v Pákistánu Abdul Salám Zaíf, který prý ale neví, kde teď bin Ládin je. Z Afghánistánu údajně odešel i se svými dětmi a ženami. Tyto zprávy ale popírá americké ministerstvo obrany, podle kterého o bin Ládinově odchodu neexistují žádné důkazy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kábul

Poprvé od té doby, co se moci v Afghánistánu před pěti lety chopil Taliban, se do Kábulu vrátil prezident Barhanuddin Rabbání. Prohlásil, že jeho Severní aliance neusiluje o moc a souhlasí s vládou široké koalice. Do Kábulu přiletěl také vyslanec OSN Francesco Vendrell, aby pozval vůdce Severní koalice na konferenci o budoucnosti Afghánistánu. Nové boje vypukly u města Kunduz, které se pokoušejí opoziční síly získat z rukou Talibanu. Ten také stále ovládá svou hlavní baštu - Kandahár - kde se údajně zdržuje vůdce Talibanu mulla Muhammad Umar. Přestože v islámském světě začal svatý měsíc ramadán, americké bombardování Afghánistánu pokračuje. Taliban stále odmítá, že by se stáhnul z Kandaháru. Potvrdilo ale, že vysokého představitele organizace Al-Káida Muhammada Átifa a dalších sedm jejích činitelů zabil nálet amerického letectva.

Těžký bombardér B-52 svrhl v sobotu ráno několik pum na pozice talibanských jednotek na severu Afghánistánu. Stroj shazoval z relativně malé výšky bomby do oblasti kolem města Kunduz, které je poslední baštou Talibanu na severu země. Podle opozičního protitalibanského Severního spojenectví bombardovaly americké letouny tuto lokalitu v minulých dnech několikrát. V těchto oblastech je údajně rozmístěno asi 10 000 talibů arabské, čečenské nebo pákistánské národnosti. Představitelé Talibanu mezitím popřeli dřívější zprávy o tom, že vyklidili své pozice v jihoafghánském Kandaháru. Taliban tvrdí, že má tuto oblast stále pod kontrolou.

Vůdci afghánské opoziční Severní aliance žádají, aby britští vojáci opustili leteckou základnu Bagram na severu Afghánistánu. Zůstat jich prý může pouze 15. Oznámila to agentura Reuters. Podle vedení Severní aliance s nimi Britové své rozmístění předem nekonzultovali. Opoziční ministr zahraničí Abdulláh Abdulláh už o této otázce jednal s britským ministrem zahraničí Jackem Strawem. Další rozhovory budou pokračovat dnes.

Biologické útoky na americké představitele pokračují. Ve Spojených státech se objevil další dopis, který je pravděpodobně kontaminovaný spórami antraxu. Obálka odeslaná z města Trenton ve státě New Jersey byla adresována demokratickému senátorovi Patricku Leahymu. Zásilka byla objevena při prověřování pošty, kterou bezpečnostní orgány sledují poté, co byl zachycen nakažený dopis adresovaný senátorovi Tomu Daschleovi. Od začátku října, kdy ve Spojených státech vypukly obavy z možného bakteriologického útoku, zemřelo v zemi na nákazu snětí slezinnou pět osob. U dalších 13 lidí prokázaly lékařské testy pozitivní výsledky.

Markéta Kaclová, Marta Levorová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme