Usámova dcera Iman se snaží uprchnout z Íránu do Saúdské Arábie

Saúdská Arábie nedávno vyzvala Írán, aby umožnil dceři vůdce Al-Káidy Usámy bin Ládina odcestovat ze země. Íránci předtím připustili, že sedmnáctiletá Iman bin Ládinová je v Teheránu. Údajně se jí podařilo utéct z areálu, kde íránské úřady zadržují některé její příbuzné v domácím vězení.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Usáma bin Ládin

Usáma bin Ládin | Foto: Federal Bureau of Investigation

Teď by Iman měla být na saúdské ambasádě v Teheránu. Údajně se tam za ní chystá její bratr Omar, který chce pomoci při vyjednávání jejího odletu z Íránu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Agenturní materiály o rodině Usámy bin Ládina pročetla redaktorka Rádia Česko Helena Berková

Do Íránu prý Usámovy děti uprchly v roce 2001 po ofenzivě sil vedených Američany v Afghánistánu. Píše to saúdský list Asharq al-Awsat, který také cituje čtvrtého bin Ládinova syna, zmíněného Omara, a jeho ženu, kteří tvrdí, že Iman utekla z areálu na předměstí Teheránu.

Areál tvoří několik domů, jsou tam prý zahrady a bazén. Íránské úřady tam údajně drží v domácím vězení několik Imaniných sourozenců a další příbuzné, nevlastní dcery a vnoučata Usámy bin Ládina. Mají prý k dispozici laptopy, ale bez připojení k internetu. Podle Omara se k nim íránské úřady chovají slušně.

Podle zpravodajů se už dlouho má za to, že v Íránu je několik bin Ládinových dětí, hlavně synové Saad a Hamza, kteří mají zřejmě posty v Al-Káidě. Írán to ale nikdy nepotvrdil. Tamní úřady tvrdí, že je překvapilo, že Iman je na saúdské ambasádě. A její bratr Omar řekl, že rodina prý o příbuzných v Íránu až do Imanina útěku nic nevěděla.

Život se jménem bin Ládin

Rodina Usámy bin Ládina je velmi početná. Omara bin Ládin, který včera poskytl rozhovor agentuře AP a mimo jiné v něm vzpomínal i na dětství v rodině vůdce Al-Káidy, mluvil až o dvaceti dětech. Usáma je měl s několika ženami.

Navzdory majetku Usámy bin Ládina bylo dětství jeho potomků zřejmě neradostné. Omar a jeho matka Najwa o tom napsali knížku s názvem "Growing up bin Laden", což se dá volně přeložit "Život se jménem bin Ládin". Kniha vyšla koncem října.

Omar vzpomíná, že jeho otec byl velice přísný. Děti prý vyrůstaly v Saúdské Arábii, Súdánu a Afghánistánu. Neměli žádné hračky, často je bili a jejich zvířecí mazlíčky jim zabíjeli otcovi bojovníci, kteří na nich údajně zkoušeli otravný plyn.

Když synové vyrostli, Usáma jim prý řekl, aby se jako dobrovolníci připravili na sebevražedné útoky. Omar s tím nesouhlasil a otec mu na to tehdy odpověděl něco ve smyslu: "Máš pro mě stejnou cenu jako všichni ostatní muži v mé zemi." A tehdy Omarovi podle jeho slov došlo, že nenávist, kterou jeho otec cítí k nepřátelům, je mnohem větší než láska k vlastním dětem.

Usáma bin Ládin se poprvé oženil jako sedmnáctiletý a vzal si svou syrskou sestřenici Najwu, tehdy patnáctiletou. Omar, který je synem Najwy, vzpomínal na dětství v Džiddě, kde si Usáma vzal další tři ženy. Tehdy tam prý neměli ledničku ani klimatizaci a bylo tam takové vedro, že se Omarovi zhoršilo astma. Jak říká, otec mu na to doporučil med a cibuli.

Omar dále mluví o návštěvách Usámových výcvikových táborů a o tom, jak posílal syny na frontu do afghánské občanské války. Začátkem 90. let se prý Usáma nepohodl se saúdskou královskou rodinou kvůli přítomnosti amerických sil na území Saúdské Arábie a s dětmi i manželkami se přemístil do Súdánu. Tam měl farmy a pěstoval slunečnice.

Mít tak otce jako ostatní

Podle Omarových vzpomínek jednou v noci tábořili kdesi u Chartúmu a otec poslal nejstarší syny kopat příkopy v poušti. Do nich si pak musely lehnout ženy a děti. Když si někdo stěžoval, že je mu zima, Usáma mu poradil, ať se přikryje trávou.

Usámův spor se Saúdy mezi tím gradoval - v roce 1994 ho tamní vláda zbavila občanství a o rok později poprvé obvinila bin Ládinovi stoupence z útoku na saúdském území. Při pumovém atentátu před americkým výcvikovým střediskem v Rijádu tehdy zahynulo pět Američanů.

V roce 1996 musel Usáma ze Súdánu odejít a rodinu, s výjimkou druhé ženy a jejích dětí, které ho opustily, přestěhoval do jakýchsi kamenných příbytků bez vody a elektřiny v oblasti Tora Bora v Afghánistánu. Tam si také vzal pátou ženu, podle všeho Jemenku. Děti prý poslal do bojů a nutil je chodit na jakási školení o džihádu, tedy svaté válce.

O rozchodu s otcem Omar říká, že si zvolil život a klid. Ví prý, že to byla správná volba. Vzpomíná také, jak spolu kdysi seděli v Tora Bora v horách a otec se mu svěřil s plánem útoku na Spojené státy. "Nic jsem mu na to neřekl. Jen jsem tam tak mlčky seděl a přál si mít stejného otce jako ostatní, otce, který se stará o práci a o rodinu," řekl Omar agentuře AP.

Omarova matka Najwa prý 9. září 2001 odešla od manžela a vrátila se do rodné Sýrie. Vzala s sebou syna Omara a dvě nejmladší dcery. Iman tehdy zůstala s otcem a sourozenci. Dvacetiletý Omar toho roku odešel od rodiny a odjel z Afghánistánu.

Některé Usámovy děti jsou tedy teď zřejmě v Íránu a další podle Omara v Saúdské Arábii a v Sýrii. Omar také řekl, že Usámův syn Saad odešel od rodiny před necelým rokem a není známo, kde se zdržuje. Americké úřady nedávno oznámily, že Saad, kterému by mělo být asi 30 let, možná zahynul při útoku amerického bezpilotního letounu v Pákistánu.

Martin Hromádka, Helena Berková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme