Usámova dcera Iman se snaží uprchnout z Íránu do Saúdské Arábie

Saúdská Arábie nedávno vyzvala Írán, aby umožnil dceři vůdce Al-Káidy Usámy bin Ládina odcestovat ze země. Íránci předtím připustili, že sedmnáctiletá Iman bin Ládinová je v Teheránu. Údajně se jí podařilo utéct z areálu, kde íránské úřady zadržují některé její příbuzné v domácím vězení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Usáma bin Ládin | Foto: Federal Bureau of Investigation

Teď by Iman měla být na saúdské ambasádě v Teheránu. Údajně se tam za ní chystá její bratr Omar, který chce pomoci při vyjednávání jejího odletu z Íránu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Agenturní materiály o rodině Usámy bin Ládina pročetla redaktorka Rádia Česko Helena Berková

Do Íránu prý Usámovy děti uprchly v roce 2001 po ofenzivě sil vedených Američany v Afghánistánu. Píše to saúdský list Asharq al-Awsat, který také cituje čtvrtého bin Ládinova syna, zmíněného Omara, a jeho ženu, kteří tvrdí, že Iman utekla z areálu na předměstí Teheránu.

Areál tvoří několik domů, jsou tam prý zahrady a bazén. Íránské úřady tam údajně drží v domácím vězení několik Imaniných sourozenců a další příbuzné, nevlastní dcery a vnoučata Usámy bin Ládina. Mají prý k dispozici laptopy, ale bez připojení k internetu. Podle Omara se k nim íránské úřady chovají slušně.

Podle zpravodajů se už dlouho má za to, že v Íránu je několik bin Ládinových dětí, hlavně synové Saad a Hamza, kteří mají zřejmě posty v Al-Káidě. Írán to ale nikdy nepotvrdil. Tamní úřady tvrdí, že je překvapilo, že Iman je na saúdské ambasádě. A její bratr Omar řekl, že rodina prý o příbuzných v Íránu až do Imanina útěku nic nevěděla.

Život se jménem bin Ládin

Rodina Usámy bin Ládina je velmi početná. Omara bin Ládin, který včera poskytl rozhovor agentuře AP a mimo jiné v něm vzpomínal i na dětství v rodině vůdce Al-Káidy, mluvil až o dvaceti dětech. Usáma je měl s několika ženami.

Navzdory majetku Usámy bin Ládina bylo dětství jeho potomků zřejmě neradostné. Omar a jeho matka Najwa o tom napsali knížku s názvem "Growing up bin Laden", což se dá volně přeložit "Život se jménem bin Ládin". Kniha vyšla koncem října.

Omar vzpomíná, že jeho otec byl velice přísný. Děti prý vyrůstaly v Saúdské Arábii, Súdánu a Afghánistánu. Neměli žádné hračky, často je bili a jejich zvířecí mazlíčky jim zabíjeli otcovi bojovníci, kteří na nich údajně zkoušeli otravný plyn.

Když synové vyrostli, Usáma jim prý řekl, aby se jako dobrovolníci připravili na sebevražedné útoky. Omar s tím nesouhlasil a otec mu na to tehdy odpověděl něco ve smyslu: "Máš pro mě stejnou cenu jako všichni ostatní muži v mé zemi." A tehdy Omarovi podle jeho slov došlo, že nenávist, kterou jeho otec cítí k nepřátelům, je mnohem větší než láska k vlastním dětem.

Usáma bin Ládin se poprvé oženil jako sedmnáctiletý a vzal si svou syrskou sestřenici Najwu, tehdy patnáctiletou. Omar, který je synem Najwy, vzpomínal na dětství v Džiddě, kde si Usáma vzal další tři ženy. Tehdy tam prý neměli ledničku ani klimatizaci a bylo tam takové vedro, že se Omarovi zhoršilo astma. Jak říká, otec mu na to doporučil med a cibuli.

Omar dále mluví o návštěvách Usámových výcvikových táborů a o tom, jak posílal syny na frontu do afghánské občanské války. Začátkem 90. let se prý Usáma nepohodl se saúdskou královskou rodinou kvůli přítomnosti amerických sil na území Saúdské Arábie a s dětmi i manželkami se přemístil do Súdánu. Tam měl farmy a pěstoval slunečnice.

Mít tak otce jako ostatní

Podle Omarových vzpomínek jednou v noci tábořili kdesi u Chartúmu a otec poslal nejstarší syny kopat příkopy v poušti. Do nich si pak musely lehnout ženy a děti. Když si někdo stěžoval, že je mu zima, Usáma mu poradil, ať se přikryje trávou.

Usámův spor se Saúdy mezi tím gradoval - v roce 1994 ho tamní vláda zbavila občanství a o rok později poprvé obvinila bin Ládinovi stoupence z útoku na saúdském území. Při pumovém atentátu před americkým výcvikovým střediskem v Rijádu tehdy zahynulo pět Američanů.

V roce 1996 musel Usáma ze Súdánu odejít a rodinu, s výjimkou druhé ženy a jejích dětí, které ho opustily, přestěhoval do jakýchsi kamenných příbytků bez vody a elektřiny v oblasti Tora Bora v Afghánistánu. Tam si také vzal pátou ženu, podle všeho Jemenku. Děti prý poslal do bojů a nutil je chodit na jakási školení o džihádu, tedy svaté válce.

O rozchodu s otcem Omar říká, že si zvolil život a klid. Ví prý, že to byla správná volba. Vzpomíná také, jak spolu kdysi seděli v Tora Bora v horách a otec se mu svěřil s plánem útoku na Spojené státy. "Nic jsem mu na to neřekl. Jen jsem tam tak mlčky seděl a přál si mít stejného otce jako ostatní, otce, který se stará o práci a o rodinu," řekl Omar agentuře AP.

Omarova matka Najwa prý 9. září 2001 odešla od manžela a vrátila se do rodné Sýrie. Vzala s sebou syna Omara a dvě nejmladší dcery. Iman tehdy zůstala s otcem a sourozenci. Dvacetiletý Omar toho roku odešel od rodiny a odjel z Afghánistánu.

Některé Usámovy děti jsou tedy teď zřejmě v Íránu a další podle Omara v Saúdské Arábii a v Sýrii. Omar také řekl, že Usámův syn Saad odešel od rodiny před necelým rokem a není známo, kde se zdržuje. Americké úřady nedávno oznámily, že Saad, kterému by mělo být asi 30 let, možná zahynul při útoku amerického bezpilotního letounu v Pákistánu.

Martin Hromádka, Helena Berková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme