Usámu bin Ládina pravděpodobně zlikvidoval tým SEALs

Speciální komando amerických ozbrojených sil zlikvidovalo Usámu bin Ládina, dosavadní jedničku na americkém seznamu nejhledanějších teroristů. Čtyřiapadesátiletý saúdskoarabský rodák zemřel v Pákistánu během přestřelky, údajně s asi čtyřicetičlenným týmem speciálních sil amerického námořnictva, nazývaným SEALs.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Útok na Usámu bin Ládina - ilustrační foto | Zdroj: Reuters

Kdo konkrétně akci provedl, drží americká armáda v tajnosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Martin Koller v odpoledním Radiožurnálu.mp3

"Je to logické, jedná se o ochranu jak oněch příslušníků, tak jejich rodin," říká vojenský analytik Martin Koller a dodává: "Vyloučit, že šlo o SEALs nelze, ale ani to potvrdit. Mohl to být i někdo jiný, ale je to, řekněme, nejpravděpodobnější varianta."

Vzhledem k tomu, že se jednalo o zásah na cizím území spřáteleného státu, tak je podle Kollera pravděpodobná i spolupráce pákistánských tajných služeb na celé operaci. Američané měli první stopy už před čtyřmi lety, přičemž samotná operace, která trvala 40 minut, se připravovala necelý rok.

Usáma bin Ládin se prý skrýval v důkladně zabezpečeném obydlí se zdmi až šest metrů silnými. Bin Ládinův dům ve městě Abbottabád se údajně nachází dokonce jen necelý kilometr od elitní vojenské akademie pákistánské armády.

Jan Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme