Usilujme společně o mír, vyzval papež lidi všech vyznání

K dialogu mezi kulturami a náboženstvími dnes vyzval na Svatopetrském náměstí v Římě papež Jan Pavel II. Své tradiční vánoční poselství Urbi et orbi věnoval míru pro trpící lidstvo a zaměřil se také na sociální nerovnost současného světa. "Zachraňme děti, abychom zachránili naději lidstva," zdůraznil Jan Pavel II. Při svém požehnání městu Římu a celému světu papež neopomněl ani české věřící a popřál k vánocům také jim.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Pavel II. | Foto: ČTK/EPA

"Narodil se vám Kristus Pán, radujte se," popřál papež českým věřícím ze Svatopetrského náměstí v Římě. Jan Pavel II. věnoval vánoční poselství míru pro svět, ve kterém trpící lidé a národy doufají, že proces globalizace se nebude týkat pouze ekonomické sféry, nýbrž že bude globalizováno také úsilí o spravedlivější a solidární soužití. V jezulátku, řekl papež, poznáváme rysy každého narozeného dítěte bez ohledu na rasu či národnost, ať je to dítě palestinské či izraelské, americké či afghánské.

Papež dále připomněl dramatickou situaci ve svaté zemi, lidi trpící hladem a zimou, žádá spravedlivější rozdělení bohatství a spravedlivě placenou práci pro každého člověka a vyzývá k dilaogu a kooperaci mezi kulturami a náboženstvími.

Na půlnoční mši ve Vatikánu vyzval papež křesťany, židy i muslimy, aby společně usilovali o mír ve světě. Ve Svatopetrském chrámu zároveň apeloval na věřící, aby učinili vše, co je v jejich silách, aby jméno Boha nebylo zneužíváno k činům způsobujícím smrt. Zdůraznil utrpení a tragédie, které prožívají lidé na celém světe, obavy a znepokojení, které budí války a sociální napětí, ale nezmínil se přímo o žádné zemi, o žádném konkrétním konfliktu. Při mši se věřící modlili mimo jiné i za to, aby žádné náboženství nebylo zneužíváno k jiným cílům.

Při letošní tradiční půlnoční mši ve Vatikánu byli velmi zaměstnaní policisté. Celou akci totiž kvůli obavě z možného útoku doprovázela mimořádná bezpečnostní opatření. Papežovu řeč si přišlo poslechnout více než osm tisíc věřících. Navíc ji prostřednictvím televize mohly sledovat milióny věřících ve 47 zemích světa.

Vědunka Lunardi, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme