Úspěch Hnutí pěti hvězd snížil Italům šance na sestavení stabilní vlády

Šance na vytvoření stabilní vlády v Itálii jsou mizivé. Středolevé uskupení Piera Luigiho Bersaniho sice získalo nejvíce mandátů v Poslanecké sněmovně, v Senátu ale potřebnou většinu nemá nikdo. Podle komentátorů i domácích médií je tak skutečným vítězem Hnutí pěti hvězd bývalého komika Beppeho Grilla, které získalo 25,5 % odevzdaných hlasů a stalo se vůbec nejsilnější stranou v zemi. Vytvoření koalice však Grillo odmítá.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lídr Hnutí pěti hvězd Beppe Grillo

Lídr Hnutí pěti hvězd Beppe Grillo | Zdroj: Reuters

Bude mít Itálie novou vládu a jak vážná je hrozba opakování voleb? Odpověď na tyto otázku nyní hledají představitelé politických stran, které získaly nejvíce hlasů.

Ani středolevé uskupení Piera Luigiho Bersaniho, ani koalice expremiéra Silvia Berlusconiho totiž nemá potřebnou většinu k vytvoření stabilní vlády.

Naopak důvod k oslavám má Hnutí pěti hvězd bývalého komika Beppeho Grilla.

Přehrát

00:00 / 00:00

O povolební situaci informoval přímo z Itálie zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Robert Mikoláš

Hnutí pěti hvězd získalo 25,5 % odevzdaných hlasů, volilo ho tedy více než 8 a půl milionu Italů, a subjekt se tak stal vůbec nejsilnější politickou stranou v zemi. Není tedy divu, že v Grillově vile se slavilo do časných ranních hodin.

Sám Beppe Grillo prohlásil, že nastartoval válku generací a že existující politické strany podle něho zavedly zemi do katastrofy. To, že jeho hnutí bude skutečně jakýmsi černým koněm předčasných voleb, naznačovaly mnohé průzkumy.

Bývalý komik totiž dokázal na náměstí italských měst, kde mj. kritizoval jak přebujelou korupci v Itálii, tak např. i spolkovou kancléřku Merkelovou, přilákat statisíce frustrovaných lidí. A i když nevystupoval v televizních debatách a neměl žádné billboardy či plakáty, dokázal uspět, a to i díky internetu.

Parlamentní volby v Itálii skončily patem, možná se budou opakovat

Číst článek

Kritici ale mluví o Hnutí pěti hvězd jako o populistech, kteří nic nenabízejí. Prý vzniklo jen z trucu proti zavedeným politickým stranám.

Beppe Grillo, který ještě jako komik poukazoval na negativní vlastností Italů a nešvary země, jako vůbec jako první veřejně varoval před blížícím se krachem proslulého výrobce mléčných produktů Parmalatu, kde bylo vytunelováno přes 12 miliard eur.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ústřední osobnost italských parlamentních voleb představila spolupracovnice ČRo v Itálii Vědunka Lunardi

Ještě hlasitěji pak kritizoval situaci v nejstarší bance na světě, Monte dei Paschi, kde bude finanční ztráta zřejmě ještě vyšší než v Parmalatu a na vině je i Demokratická strana, tedy vítěz těchto předčasných voleb.

Proto Beppe Grillo žádá demisi šéfa Demokratické strany Bersaniho. Problémem ale může být, že do jeho Hnutí pěti hvězd vstoupili i příznivci extrémní levice a ty se nyní bude Bersani snažit zlanařit.

Grillo sice začínal před 40 lety jako komik, od samého začátku se ale věnoval politické satiře. Kritizoval přitom nikoli jednu stranu, ale všechny napříč italským politickým spektrem.

Politický pat v italských volbách přinese podle ekonomů prohloubení recese

Číst článek

Vysloužil si tím na řadu let zákaz vystupovat v italské televizi. Italové však na něj chodili do divadla a Grillo je bavil představeními plnými ostré kritiky namířené proti politikům.

Italové tak nyní budou pozorně sledovat, zda a nakolik splní své předvolební sliby. Grillo sice zvládl přeplavat Messinskou úžinu, reformovat italskou politiku však nebude zdaleka tak snadné.

Milan Kopp, Robert Mikoláš, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme