Úspěch irácké armády. Prolomila obranu Islámského státu a postoupila až do centra města Tal Afar

Irácké vládní jednotky prolomily obranu islamistů ve městě Tal Afar a dostaly se do jeho centra. Agentuře Reuters to řekl mluvčí irácké armády.

Tal Afar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vozidla irácké armády ve městě Tal Afar | Zdroj: Reuters

Splnily se tak předpovědi iráckých velitelů, kteří před dvěma dny uvedli, že boj o toto západoirácké město bude rychlejší než o nedaleký Mosul. Ten irácká armáda vybojovala z rukou Islámského státu po devíti měsících v červenci.

V úterý se radikály podařilo vytlačit ze tří čtvrtí a armáda se dostala poprvé do města. Vojsko požádalo civilisty, aby mu pomohli a označili domy, kde se radikálové ukrývají. Podle agentury AFP v Tall Afaru stále zůstává nejméně 30 000 civilistů; v klidnějších dobách mívalo toto město zhruba 200 000 obyvatel.

Irácké vládní jednotky prolomily obranu islamistů ve městě Tal Afar a dostaly se do jeho centra. | Zdroj: Reuters

Tal Afar leží na severozápadě Iráku a je jedním z posledních míst v zemi, které ovládají radikálové z Islámského státu. Vládní jednotky zahájily ofenzívu před čtyřmi dny. Při osvobozování města spolupracuje armáda s kurdskými ozbrojenými milicemi.

Kromě Tal Afaru kontroluje teroristická organizace Islámský stát v Iráku ještě tři území. Jedno je venkovské území kolem města Hawídža jižně od Mosulu, druhé úzký pás kolem řeky Eufrat na syrsko-iráckém pomezí. Největší území drží ještě v přilehlé části Sýrie kolem města Dér ez-Zór.

Marie Štenglová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme