Úspěšná zkouška amerických antiraket

Americké armádě se v noci na úterý zdařila dvakrát odložená zkouška protiraketové střely, vyvíjené v rámci programu národní protiraketové obrany. Oznámilo to americké ministerstvo obrany ve Washingtonu s tím, že jde o třetí úspěšnou zkoušku tohoto systému. Moskva na nejnovější experiment reagovala nevzrušeně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

test antiraket | Foto: Kwai Web

Rychlá raketa odpálená z atolu Kwajalein v jižním Tichomoří zasáhla a ve výšce 232 kilometrů zničila balistickou raketu Minuteman s maketou jaderné hlavice, odpálenou ze základny Vandenberg v Kalifornii. Protiraketová střela musela do místa zásahu uletět 7725 kilometrů. Test byl v uplynulých týdnech dvakrát odložen kvůli špatnému počasí.

Zkoušky systému začaly za předchozího prezidenta Billa Clintona. Poslední test za jeho úřadování v červnu 2000 však ztroskotal. Clinton pak vývoj nákladného protiraketového štítu pozastavil. Bush pak označil jeho vybudování za jednu z priorit své administrativy. Opakovaně zdůrazňoval, že tento systém neporušuje americko-sovětské smlouvy o protiraketové obraně (ABM) a ty proto nesmí stát v cestě novému způsobu obrany proti případnému útoku nevypočitatelných států.

Na nejnovější zdařilou zkoušku protiraketové střely reagovalo Rusko nevzrušeně. "Věděli jsme o těch testech, byli jsme na ně upozorněni. Uvidíme, co bude dál," citovala agentura ITAR-TASS ruského ministra obrany Sergeje Ivanova. Jeho slova ostře kontrastují s pobouřením Ruska po předchozím testu rodícího se amerického protiraketového štítu v polovině července, kdy Moskva obvinila Washington z podkopávání klíčových odzbrojovacích dohod.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme