Loď, která sloužila v obou světových válkách, byla nalezena. USS Bear se potopila před 60 lety

Po téměř 60 letech od jejího potopení se podařilo objevit vrak legendární americké lodi United States Ship Bear, která sloužila v obou světových válkách a do historie se zapsala rovněž jako první plavidlo amerického námořnictva, jemuž velel kapitán tmavé barvy pleti. Tento týden o tom podle zpravodajských serverů CBS a The Guardian informovaly americká pobřežní stráž a Národní úřad pro oceány a atmosféru (NOAA).

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Loď rovněž sloužila v obou světových válkách. V té druhé hlídkovala ve vodách kolem Grónska a pomohla zajmout špionážní plavidlo nacistického Německa, připomíná server Independent | Zdroj: US Navy

Plavidlo poháněné parou a plachtami sestrojili v loděnici skotského města Dundee v roce 1874 a Spojené státy ho zakoupily o deset let později.

V Bulharsku hrozí zamoření pobřeží. Severně od Varny uvízla loď s 3300 tunami hnojiv

Číst článek

Po čtyři desetiletí pak hlídkovalo v nehostinných vodách Severního ledového oceánu, kde se účastnilo pátracích a záchranných operací nebo zaznamenávalo geologické a astronomické informace, popsal The Guardian.

„Během své čtyřicetileté kariéry u Aljašky provedl tento kutr v Arktidě některé z nejodvážnějších a nejúspěšnějších záchranných akcí v historii,“ uvedl historik americké pobřežní stráže William Thiesen.

„A když podvyživení původní obyvatelé potřebovali jídlo, Bear ho přivezl. Když uvízlí velrybáři potřebovali pomoci, Bear je zachránil. Když se před sto lety tisíce obyvatel Aljašky nakazily během pandemie španělskou chřipkou, Bear přivezl lékaře a léky,“ popsal Thiesen.

Kapitán afroamerického původu

Bear proslul mimo jiné také tím, že mu v letech 1886 až 1895 velel kapitán Michael Healy, jenž byl synem plantážníka ve státě Georgia a otrokyně.

OBRAZEM: Loď Ever Given, která zablokovala Suezský průplav, dorazila do Rotterdamu. Zpozdila se o 100 dní

Číst článek

„Byl tak prvním člověkem afroamerického původu, jenž velel plavidlu americké vlády,“ poznamenal Národní úřad pro oceány a atmosféru.

Loď rovněž sloužila v obou světových válkách. V té druhé hlídkovala ve vodách kolem Grónska a pomohla zajmout špionážní plavidlo nacistického Německa, připomíná server Independent.

V roce 1944 námořnictvo Bear vyřadilo ze služby, později ho prodalo a plavidlo zůstalo opuštěné v kanadské provincii Nové Skotsko. V 60. letech minulého století ho koupil podnikatel, který z něj chtěl vytvořit plovoucí restauraci v americké Philadelphii. Při přesunu do tohoto města se však v roce 1963 loď potopila.

Identifikace plavidla

V roce 2019 se podle The Guardian přibližně 140 kilometrů jižně od kanadského ostrova Cape Sable povedlo lokalizovat plavidlo, o němž si jeho objevitelé mysleli, že by mohlo být touto proslulou lodí.

Teprve letos v srpnu však tým odborníků došel na základě důkazů k závěru, že je „dostatečně jisté“, že tento vrak je skutečně Bear, oznámily nyní americká pobřežní stráž a Národní úřad pro oceány a atmosféru.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme