Spojené státy podnikly nálet v Jemenu. Terčem byl strůjce útoku na torpédoborec USS Cole

Spojené státy podnikly letecký úder v Jemenu, jehož terčem byl radikál Džamál Badáví, jeden ze strůjců útoku proti americkému torpédoborci USS Cole v roce 2000. K atentátu se tehdy přihlásila teroristická síť Al-Káida. Výsledky náletu jsou zatím vyhodnocovány, napsala v pátek agentura Reuters s odvoláním na prohlášení americké armády.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Archivní fotografie torpédoborce USS Cole, do kterého 12. října 2000 najel v jemenském přístavu Aden člun naložený stovkami kilogramů výbušnin. | Zdroj: Reuters

Letecký úder na cíl v provincii Maríb na východě Jemenu se podle amerického vedení uskutečnil již 1. ledna.

Badáví byl za útok v Adenu z října roku 2000, při kterém zahynulo 17 amerických námořníků, odsouzen k trestu smrti, následně mu byl trest snížen.

Z věznice v Jemenu ale radikál dvakrát uprchl, poprvé v roce 2003 a podruhé v roce 2006. Za informace vedoucí k jeho zadržení byla vypsána odměna pět milionů dolarů, v přepočtu 113 milionů korun.

Torpédoborec USS Cole 12. října 2000 v přístavu Aden čerpal pohonné hmoty, když do něho najel člun naložený stovkami kilogramů výbušnin.

Kromě dvou útočníků zahynulo 17 námořníků a 38 jich utrpělo zranění. Badáví údajně obstaral v Saúdské Arábii člun později použitý k útoku a zajistil jeho přepravu do adenského přístavu.

Archivní fotografie torpédoborce USS Cole, do kterého 12. října 2000 najel v jemenském přístavu Aden člun naložený stovkami kilogramů výbušnin. | Zdroj: Reuters

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme