Ústavní soud odmítl v Polsku milionářskou daň

Polský ústavní soud odmítl zákon zavádějící takzvanou milionářskou daň. Od 1. ledna měli polští milionáři odvádět 50 procent ze svých příjmů. Daň se měla se týkat osob s příjmy nad 600 tisíc zlotých ročně, tedy kolem 4,5 milionu korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

peníze | Zdroj: AFP

Ústavní tribunál dospěl k závěru, že potenciální plátci milionářské daně, neměli dost času, aby se s novým zákonem seznámili. Podle soudu na to musí mít minimálně jeden měsíc. V tomto případě měli pouze několik dní.

Podnět k přezkoumání, zda bylo zavedení 50procentní daně v souladu s ústavou, dal sám generální prokurátor. S daní nesouhlasil ani polský kabinet. "Vláda byla od samého počátku proti, jsem velmi rád, že nová daň nebude platit," prohlásil premiér Marek Belka.

Milionářskou daň kritizovali také ekonomové a přirozeně i podnikatelé. Ti upozorňovali, že změna daňového systému může odradit investory. "Není dobré, když politici a poslanci mohou v kterékoli chvíli změnit daně jen proto, že se chtějí zalíbit občanům před volbami," uvedla Malgorzata Krzysztoszková z Polské konfederace soukromých zaměstnavatelů.

Martin Dorazín, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme