Ústavní soud rozhodne, zda Německo pomůže Berlínu z dluhů

Německý Ústavní soud dnes rozhodne o tom, jestli stát pomůže zadluženému městu Berlín. Metropole tvrdí, že s dluhem ve výši 60 miliard není sama schopná bojovat. Ministerstvo financí to ale zpochybňuje. Brémy a Sársko před čtrnácti lety státní pomoc v podobné situaci získaly.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Berlín | Foto: Jiří Hošek

Příslušný článek německé ústavy počítá s pomocí státu jen v tom případě, že ta která spolková země vyčerpá všechny možnosti, jak s dluhem bojovat.

"Při projednávání případu jsme přednesli argumenty pro zamítnutí berlínské stížnosti. Je tu taky varianta, že Ústavní soud žalobu zamítne, ale s podmínkami. Ty by potom stát musel povinně splnit," řekl na otázku Českého rozhlasu německý ministr financí Peer Steinbrück.

Podle berlínského starosty Klause Wowereita by bylo fatální, kdyby se z metropole stal chudobinec Německa. "Hlavní město musí přece taky celou republiku reprezentovat, nejen Berlíňany, ale i obyvatele Stuttgartu nebo Rostocku."

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme