Ústavní soud v Německu zakázal používání hlasovacích strojů

Němečtí voliči budou na podzim při hlasování do Spolkového sněmu odkázáni na tužku a papír. Ústavní soud totiž zakázal používání kontroverzních hlasovacích strojů. Podle soudců se tato technika dá jen stěží kontrolovat.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dotyková obrazovka

Dotyková obrazovka | Foto: Miroslav Konvalina

Soud v Karlsruhe dospěl k závěru, že užívání volebních počítačů je v rozporu se zásadou veřejného hlasování. Při spolkových volbách před čtyřmi lety vykazovaly stroje podle soudců technické nedostatky a znemožňovaly demokratickou kontrolu sčítání hlasů.

Výsledky z 1800 volebních počítačů, kde svůj výběr stisknutím tlačítka provedly dva miliony Němců, ale zůstávají v platnosti. Viceprezident Ústavního soudu Andreas Vosskuhle navíc zdůraznil, že verdikt není definitivním zákazem hlasovacích strojů.

Volební počítače se používají v řadě zemí světa a už několikrát se staly středem pozornosti. Na Floridě v roce 2000 dokonce přímo ovlivnily výsledek amerických prezidentských voleb.

Jiří Hošek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme