Ústavní soudci znovu o stížnosti senátorů na 'Lisabon'

Ústavní soud projednává stížnost šestnácti senátorů z ODS a jednoho z KSČM na Lisabonskou smlouvu. Senátoři mají obavy, jestli Česko přijetím reformní evropské smlouvy nepřijde o část své suverenity. Jak a kdy Ústavní soud rozhodne, není zatím jisté.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

senátor Jiří Oberfalzer u Ústavního soudu

senátor Jiří Oberfalzer u Ústavního soudu | Zdroj: ČTK

Soud už dokončil dokazování, odpoledne se čekají závěrečné řeči. Následným verdiktem Ústavního soudu ale ještě ratifikační proces smlouvy v Česku neskončí. Aby dokument vstoupil v platnost, musí jej podepsat prezident republiky.

Senátoři se v úvodu jednání neúspěšně pokusili zpochybnit nestrannost předsedy Ústavního soudu a zpravodaje v této kauze Pavla Rychetského.

Přehrát

00:00 / 00:00

Senátor Jiří Oberfalzer (ODS) v Ranním interview Radiožurnálu o jednání Ústavního soudu o Lisabonské smlouvě

Jejich právník vystoupil s námitkou podjatosti kvůli tomu, že se Rychetský před časem setkal s německým velvyslancem Johannesem Haindlem. Plénum soudců ale za chvíli odmítlo vyloučit Rychetského z projednávání věci.

Vláda také ještě bude v bruselské centrále Evropské unie dohadovat výjimku z Listiny základních práv EU pro splnění podmínky prezidenta Klause, který vyjádřil obavu z prolomení takzvaných Benešových dekretů.

Vládu u jednání zastupuje ministr pro evropské záležitosti Štefan Füle. Se senátorskou stížností kabinet - jak zdůraznil premiér Jan Fischer - nesouhlasí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Děkan právnické fakulty Univerzity Karlovy Aleš Gerloch ve vysílání Rádia Česko o jednání Ústavního soudu o Lisabonské smlouvě

"Vláda se domnívá, že stížnost sedmnácti senátorů není důvodná, že Lisabonská smlouva je slučitelná s českým ústavním pořádkem a všeobecným právním řádem. Toto stanovisko má ministr Füle mandát v Brně hájit."

Jako jediný zástupce senátorů-kritiků vystupuje na jednání Ústavního soudu občanský demokrat Jiří Oberfalzer, který opakoval přesvědčení, že Lisabonská smlouva omezuje svrchovanost členských zemí Evropské unie.

V Ranním interview Radiožurnálu informoval, že v případě zamítnutí už kritici nemají další plán, myslí si, že vyčerpali všechny právní možnosti, jak zabránit přijetí Lisabonské smlouvy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jan Vintr z katedry teorie práva právnické fakulty Univerzity Karlovy ve vysílání Radiožurnálu o jednání Ústavního soudu o Lisabonské smlouvě

Odborník na ústavní právo Aleš Gerloch, děkan Právnické fakulty Univerzity Karlovy, předpovídá, že dnes asi verdikt nepadne, ale vzhledem k opakovanému projednávání Lisabonské smlouvy ústavními soudci padne vcelku brzo. Kloní se k myšlence, že Ústavní soud vynese verdikt, který bude v souladu s předcházejícími rozsudky.

Jan Vintr z katedry teorie práva právnické fakulty Univerzity Karlovy k dalšímu doplnění stížnosti senátorů řekl, že udělat to v den jednání Ústavního soudu není obvyklé. Ve vysílání Radiožurnálu proto nevyloučil pochybnost, že se jednalo o obstrukci.

V poledních Ozvěnách dne doplnil, že Ústavní soud si už vytvořil půdu, aby i v dalších svých nálezech mohl rozhodnout o souběhu našeho ústavního práva a Lisabonské smlouvy. Očekává verdikt v příštích dnech, nejvýše týdnech.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dopolední jednání Ústavního soudu shrnula redaktorka Rádia Česko Naďa Bělovská krátce před otevřením odpoledního slyšení. Poslechněte si záznam Rádia Česko!

Jedná se celkem už o třetí stížnost na Lisabonskou smlouvu, kterou projednávají ústavní soudci. Ústavní soud už na vybraných pasážích smlouvy pracoval. Tehdy je v rozporu s českou Ústavou neshledal.

Veronika Malá, Naďa Bělovská, Marek Matlovič, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme