Ústavnímu soudu navzdory: bosenští Srbové odhlasovali 9. leden jako den státnosti. Datum stále jitří rány

Bosenští Srbové v nedělením referendu odhlasovali 9. leden jako svůj den státnosti. Po sečtení většiny hlasů o tom v bosenské Republice srbské rozhodlo téměř 100 procent voličů. Hlasování se konalo i přes to, že ho zakázal ústavní soud v Sarajevu. Volební účast podle tamních úřadů přesáhla 56 procent.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sarajevo 20 let po vypuknutí války

Sarajevo 20 let po vypuknutí války | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

9. leden má připomenout událost z roku 1992, kdy Srbové v Bosně a Hercegovině vyhlásili svou nezávislost, vzhledem k etnickému rozložení oblasti s tím ale řada lidí nesouhlasila. Krátce nato začala bosenská válka, ve které zemřelo přes sto tisíc lidí.

Podle soudu v Sarajevu by svátek diskriminoval bosenské muslimy a katolické Chorvaty, 9. leden je totiž také jeden z pravoslavných svátků. Soud proto referendum zamítl a označil ho za protiprávní. Regionální vláda Republiky srbské uvedla, že změní zákony tak, aby svátek nediskrimoval další skupiny obyvatel.

Daytonská dohoda vychází z principu etnicity. V zemi vytvořila složitý správní systém o dvou více méně autonomních celcích. Prvním je Republika srbská a druhým pak Federace Bosny a Hercegoviny. Každá část má vlastního prezidenta, vládu i parlament. Složitý politický systém, který v zemi komplikuje přijetí jakýchkoliv rozhodnutí a způsobuje jakousi paralýzu, kvůli které je stát pozadu s důležitými reformami a změnami. Bosna a Hercegovina tak mimo jiné kvůli hospodářským problémům zůstává jednou z nejchudších zemí Evropy, patří k jedněm z nejzkorumpovanějších států a spory o poválečném uspořádání stále trvají.

Západní diplomaté zatím varují, že referendum porušuje Daytonskou dohodu, která před více než 20 lety ukončila válku v Bosně a Hercegovině.

Registrovaných voličů bylo asi milion dvě stě tisíc a k volebním urnám jich z toho dorazilo 56 procent. Bosňáci, kteří jsou muslimové, referendum bojkotovali. Obávají se toho, že jde pouze o další krok Banjy Luky, jak se odtrhnout od Bosny.

Banja Luka je druhé největší město Bosny a Hercegoviny, zároveň je to také autonomní metropole republiky srbské.

Lenka Davidová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme