Ústřední volební komise potvrdila vítězství Jednotného Ruska

Konečné výsledky nedělních voleb do ruské Státní dumy potvrdily jasné vítězství vládní strany Jednotné Rusko. Vyhlásila je ústřední volební komise. Prokremelská formace získala 238 ze 450 parlamentních křesel, což je o více než 70 méně než v předchozím období.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obrazovka s výsledky ruských parlamentních voleb

Obrazovka s výsledky ruských parlamentních voleb | Zdroj: Reuters

Na druhém místě skončili komunisté, kteří získali 92 poslaneckých mandátů. Levicové Spravedlivé Rusko pak obsadí 64 a nacionalisté 56 křesel. Žádné jiné uskupení do parlamentu neproniklo.

Proti průběhu voleb protestují každý den tisíce lidí nejen v Moskvě, ale i v dalších ruských městech. Demonstranti jsou přesvědčeni, že docházelo k narušením zákona. Žádají vyšetření možných podvodů a vypsání nových voleb.

Ruské bezpečnostní složky postupují proti protestům velmi tvrdě. Policie na každé demonstraci zatkne až stovky účastníků, úřady nevydávají povolení nebo pouze na malá náměstí.

Průběh voleb i volební kampaň kritizuje jak ruská opozice, tak i nezávislí pozorovatelé a monitorovací mise OBSE. K anulování nedělního hlasování vyzval ruskou vládu i bývalý sovětský prezident Michail Gorbačov.

ČTĚTE TAKÉ: Ruská opozice chce vymoct nové volby a osvobození zadržených

Úřady ale narušení dále odmítají, video a fotodůkazy označila volební komise za podvrhy. Také ruský prezident Dmitrij Medvěděv tvrdí, že se hlasování odehrálo v nejlepším pořádku a podle demokratických pravidel.

Český rozhlas, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme