Utajované základny americké armády na severu Sýrie odhaleny. Prozradilo je Turecko

Turecko vyzradilo informace o tajných amerických základnách v Sýrii. Zprávu zveřejnila vládní agentura Anadolu, od které je převzala další média. Na veřejnost se tak dostal seznam míst, kde jsou rozmístěny jednotky Spojených států bojujících proti Islámskému státu.

Ankara Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bojovníci kurdských milicí pronikli do historického centra Rakky. | Zdroj: Reuters

Zatím není jasné, proč americký spojenec a člen NATO, Turecko, polohu základen zveřejnil. Ankara ale prakticky neustále kritizuje Spojené státy za to, že spolupracují s kurdskými milicemi, že jim dodávají zbraně, lehké i těžké, že je cvičí v boji proti islamistům. Prezident Erdogan za to také ostře odsuzoval už předchozí Obamovu administrativu, teď i nového šéfa Bílého domu Donalda Trumpa.

Turecko totiž spojuje kurdské milice se zakázanou Stranou kurdských pracujících-PKK, proti které bojuje a kterou za teroristickou označuje nejen Ankara, ale i Evropská unie a Spojené státy.

Turecko podniklo nálet na pozice kurdských milic YPG, prý ohrožovali spojence Ankary

Číst článek

Kurdské milice jsou ale hlavními spojenci USA proti Islámskému státu. Američané totiž s režimem syrského prezidenta Bašára Asada, který se také snaží islamisty zlikvidovat, nespolupracují.

Washington proto podporuje kurdské milice, které jsou součástí Syrských demokratických sil tvořených také arabskými, arménskými i dalšími jednotkami a které s podporou leteckých úderů mezinárodní koalice dokázaly vyhnat Islámský stát z řady měst na severu Sýrie.

Američané sestřelili syrský suchoj, bombardoval kurdské jednotky

Číst článek

Dnes ovládají 22 procent území celé země. Od 6. června se pak snaží dobýt metropoli Islámského státu Rakku. Na druhé straně však čelí útokům ze strany turecké armády a povstaleckých skupin podporovaných Ankarou. Takže na jedné straně jsou sice Turci a Američani aliančními spojenci, na druhé ale Washington podporuje uskupení, které Turecko považuje za nepřátele.

Mluvčí operace Inherent Resolve(Bytostné odhodlání) na dotaz novinářů ohledně zveřejněných údajů o lokalitě základen prohlásil, že jsou ohroženy životy vojáků a že se tím nepřátelé získávají citlivé taktické informace.

Turecká agentura vydala seznam celkem deseti základen či výcvikových táborů, z nichž o dvou vybudovaných během roku 2016 už se dlouhodobě vědělo, nacházejí se v provincii Hasaka, mimo jiné u města Kobáni. Dalších osm pak je v jiných provinciích, z toho tři v provincii Rakka, kde zuří nejtěžší boje s islamisty. A podle Turků jsou na dvou z nich rozmístěni i příslušníci francouzských speciálních jednotek.  

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme