Útěk jako z filmu

Yasmine a Sara - dvě malé sestry belgicko-iránského původu se pokoušejí utéct z Teheránu. Jejich rodiče, kteří jsou lékaři, se rozešli před dvěma lety. Obě holčičky žily až do léta se svou matkou v belgickém Lutychu. Otec jim v srpnu slíbil prázdniny v Řecku. Nakonec je ale proti jejich vůli odvezl k babičce do Iránu. Tam byly obě nešťastné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

nádraží v Teheránu | Foto: Dagmar Částková

14 letá Yasmine a malá 6letá Sára se proto rozhodly k odvážné akci: využily chvíle nepozornosti, z domu utekly a taxíkem dojely na belgickou ambasádu v Teheránu. Chtějí se totiž vrátit k mamince. Obě země nemají přitom žádnou vzájemnou dohodu, která by podobnou situaci řešila.

Do celé věci se vložila belgická diplomacie. Ministr zahraničí Louis Michel už volal matce obou holčiček do Lutychu. Jeho postoj je jasný: děti nikomu nevydáme proti jejich vůli. Na ambasádě podle něj diplomaté sestry ubytovali a jsou připraveni se o ně starat. Sám ministr je ochotný odjet brzy vyjednávat do Iránu, Teherán ale doposud mlčí. Jak k tomu podotýká belgický list Le Soir, zatím je předčasné mluvit o diplomatické krizi. Nicméně je evidentní, že zařídit odjezd Yasmine a Sary zpatky do Belgie nebude jednoduché.

Víc informací přineseme v odpoledním radiožurnálu ve 14:40.

Markéta Kaclová, Pavla Kvapilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme