Útěk libyjského ministra zahraničí do Británie povzbudil povstalce

Jenotky libyjského vůdce Muammara Kaddáfího stále drží některá klíčová místa na libyjském pobřeží. Rebely ale povzbudila zpráva o útěku ministra zahraničí Músy Kúsy. Mimo jiné také Američané soudí, že je to známka slábnutí libyjského režimu. Velká Británie, ve které je uprchlý ministr v současnosti vyslýchán, ale americký optimismus nesdílí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Libyjští povstalci se znovu zmocnili města Adžedábíja | Foto: Martin Dorazín

Jak z Libye uvádí zpravodaj ČRo Martin Dorazín, povstalci už ztratili většinu toho, co získali v nedávné ofenzívě. Jednotky Muammara Kaddáfího se podle něj navíc blíží k městu Adžedábia, odkud se mohou přes poušť jednoduše dostat k Tobruku nebo po pobřeží k Benghází.

Přehrát

00:00 / 00:00

Libyjský ministr Moussa Koussa uprchl do Velké Británie. Téma pro londýnského spolupracovníka ČRo Ivana Kytku.

„Jako dobrou informaci povstalci přivítali zprávu o tom, že z Tripolisu uprchl ministr zahraničí Músa Kúsa a čtyři vysocí státní úředníci,“ uvedl Dorazín. Připomněl, že Kúsa je nyní v Londýně, kde žádá o azyl.

Kúsa je mimořádně nebezpečný, tvrdí povstalci

Povstalci ale podle zpravodaje upozorňují na to, že jde o mimořádně nebezpečného člověka, který stál patnáct let v čele Kaddáfího tajné služby a má na svědomí stovky, možná tisíce lidských životů.

Jak v Ozvěnách dne přiblížil londýnský spolupracovník ČRo Ivan Kytka, Kúsa patřil několik desetiletí mezi nejoddanější spolupracovníky Muammara Kaddáfího. V posledních letech byl podle něj ale pověřen, aby otevřel Libyi a libyjskému režimu cestu zpátky do mezinárodního společenství.

„Podle informací, které poskytl jeden z jeho britských přátel, byl v posledních týdnech v jakémsi neformálním spojení s britskou vládou a poskytoval ji informace o tom, jak vypadá situace v nejbližším okolí Kaddáfího,“ přiblížil.

Podle něj se dokonce spekulovalo tom, zda není Músa Kúsa agentem britské zahraniční zpravodajské služby MI6, ale britské informované zdroje to zatím popírají.

Británie nenabídne Kúsovi imunitu

Do Británie přicestoval podle informací ministerstva zahraničí Kúsa v britském vojenském letadle z Tuniska, kde byl na soukromém pobytu. Činitelům britského ministerstva zahraničí řekl, že už nechce pracovat pro režim Muamara Kaddáfího. Libyjský mluvčí přitom popřel, že Kúsa uprchl na Západ - je prý na diplomatické misi.

„Samotné britské ministerstvo se zatím zdrželo oficiálního prohlášení s tím, že bývalého libyjského ministra zahraničí patrně vyslýchá. Oficiální zpráva potvrzující jeho status by měla být zveřejněna v nejbližších chvílích,“ uvedl Kytka.

Připomněl, že britský ministr zahraničí William Hague v parlamentu uvedl, že i když Músa Kúsa požádá v Británii o pobyt, nebude se na něj vztahovat imunita před britskou ani mezinárodní justicí, pokud jde o případné zločiny, kterých se ve své funkci dopustil.

Martin Dorazín, Katka Brezovská, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme