Útěk před Barnevernetem. Norka žádá v Polsku o azyl, doma se bojí odebrání dcery

Rodilá Norka požádala o udělení azylu v Polsku, protože jí ve vlasti hrozí, že jí státní úředníci odeberou i druhou dceru. O případu informoval katolický list Nasz Dziennik.

Tento článek je více než rok starý.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sídlo norské sociální služby Barnevernet (ilustrační foto)

Sídlo norské sociální služby Barnevernet (ilustrační foto) | Foto: Jaromír Marek | Zdroj: Český rozhlas

Případ Silje Garmové a její dcery Eiry, kterým se zaobírá cizinecký úřad, bude podle deníku představovat precedens. "Jak se ukazuje, do Polska utekla nejen ona. Zakrátko několik dalších osob požádá o naši ochranu před rozmary všemocné norské sociální služby Barnevernet (BV)," napsal list.

Norské úřady udělily staršímu z bratrů Michalákových občanství. Ministerstvo zahraničí chystá nótu

Číst článek

Většina zásahů BV, který má chránit děti před zneužíváním, se týká chudých, nižších vrstev, ale Garmová "je vzdělaná, zámožná, dobře se vyzná v zákonech a norských reáliích, čili nemůže být ani řeči, že by byla sociálně nepřizpůsobivá", poznamenal deník.

Norce podle listu úřady odebraly starší dceru Fröyu, které je nyní 12 let, a to prý na základě blíže neprozkoumaného udání, že Garmová zneužívá léky proti bolesti a vede "chaotický způsob života".

Během druhého těhotenství BV celou dobu sledoval výsledky vyšetření Garmové, aby nalezl důkazy, že nadužívá léky. Nic se nepotvrdilo, ale to úředníky nepřesvědčilo. "Ani v Norsku, ani v Polsku žádný lékař nepotvrdil, že by byla pod vlivem léků proti bolesti, i když k tomu měla během delší hospitalizace příležitost," napsal Nasz Dziennik.

Odebírání dětí v Norsku je podle listu "epidemickou záležitostí" - a právě obrovská míra tohoto jevu svědčí o systémovém porušování lidských práv v Norsku, což je předpoklad udělení azylu.

Osm případů, kdy v rodinách s dětmi zasahovala norská sociální služba Barnevernet, se za posledních 15 měsíců dostalo k Evropskému soudu pro lidská práva do Štrasburku. Upozornila na to letos v únoru norská právnička Gro Hillestadová Thuneová, která to označila za "nesmírně vážné varování pro Norsko".

Na soud ve Štrasburku se v září obrátila se stížností na Norsko také Češka Eva Michaláková, které norské úřady odebraly před šesti lety syny a nedávno ji zbavily rodičovských práv.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme