Útočili místní teroristé, soudí vyšetřovatelé v Bombaji

Indická policie pátrá po pachatelích teroristických útoků, při kterých ve středu v Bombaji zahynulo nejméně 18 lidí a 130 Indů bylo zraněno. Vylučuje, že celkem tři výbuchy spáchali členové podsvětí, a pátrá po teroristech s politickým programem. Dokonce tentokrát nezmiňuje obvyklé podezření na Pákistán.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Indický policista prohledává místo výbuchu poblíž bombajské opery

Indický policista prohledává místo výbuchu poblíž bombajské opery | Zdroj: Reuters

S největší pravděpodobností byl útok koordinovaný. Během 15 minut vybuchly časované nálože na třech rušných místech Bombaje – na tržnicích a v obchodních čtvrtích. Šlo prý o podomácku vyrobené výbušniny, jejichž základem byl dusičnan amonný.

Podle detektivů nálože nebyly odpálené na dálku. Nemířily také na cizince, ale na řadové Indy v době odpolední špičky. Úřady se domnívají, že bomby mohla nastražit kterákoli skupina. Zatím prý ale stopy svědčí o tom, že šlo o malé, patrně místní buňky extremistů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor zahraniční redakce Jaromír Marek a komentátor ČRo Milan Slezák se věnují v Ozvěnách dne bombajským útokům

„Vyšetříme všechna podezření a vydáme se po všech stopách, bez jakýchkoliv předsudků a předběžných závěrů,“ prohlásil indický ministr vnitra Čidambaram. Zároveň odmítl, že by indická rozvědka v případě středečních útoků selhala.

„Tajná služba shromažduje informace každý den, každou hodinu. Žádná informace ale nezmiňovala plán na tyto útoky v Bombaji.“

Komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák upozorňuje, že tentokrát úřady zcela výjimečně nespekulují o tom, že by stopa pachatelů mohla vést do Pákistánu:

„Je asi hodně těžké určit, kdo to byl. V roce 2008 se k útokům přihlásili Dekánští mudžáhidové a tehdy Indové dokázali, že stopa vede do Pákistánu, i když se Pákistán proti takovým podezřením nejprve ohradil.“

V samotné Indii existují skupiny, které by byly schopné takový útok provést. V poslední dekádě došlo v Bombaji k několika podstatně horším útokům, kde byla prokázána vina indických teroristů.

Kromě míst, kde došlo k explozím, se život vrátil do běžných kolejí, jsou dokonce otevřené školy. Úřady vyzývají obyvatele indické obchodní metropole ke klidu, zpřísnily ale bezpečnostní opatření v dalších velkých městech. Přímo v Bombaji je centrum indického filmového průmyslu, který z piety k obětem teroristů zrušil mnoho slavnostních akcí.

Bombaj se stala terčem teroristů už několikrát. Naposledy před třemi lety islamisté s vazbami na Pákistán zavraždili více než 160 lidí.

Podle Slezáka je Bombaj pro teroristy vhodnějším terčem než metropole Dillí, protože je to ekonomické srdce Indie, liberální a kosmopolitní, což jsou vlastnosti, které případným islamistickým atentátníkům vadí. Bombaj je také známá ve světě a útok na ni vyvolá větší reakce ve světovém tisku.

Milan Slezák, Jaromír Marek, Martina Hanáčková, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme