Útočníci napadli konzulát USA v Saúdské Arábii

Při útoku na konzulát USA v saúdskoarabské Džiddě zahynulo podle amerických diplomatických zdrojů celkem 12 lidí. Mezi mrtvými je i pět civilních zaměstnanců úřadu. Skupina pěti ozbrojenců pronikla do objektu, zabila čtyři příslušníky ochranky a zajala osmnáct rukojmí. Speciální saúdské komando krátce poté zahájilo osvobozovací operaci, při níž byli zabiti tři útočníci a dva zadrženi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

televizní záběr okolí konzulátu

televizní záběr okolí konzulátu | Zdroj: ČTK

Teroristé přijeli ke konzulátu autem v 11 hodin místního času a k jižní bráně určené pro doručování pošty hodili ruční granát. Hned potom vnikli do budovy. Když se dostali do objektu, zajali rukojmí a umístili je do zajištěné místnosti konzulátu.

Z okolí konzulátu se podle svědků ozvala střelba a nad budovu vyšlehly plameny provázené dvěma sloupci černého kouře. Střelba se znovu ozvala asi půl hodiny po prvním výbuchu.

Operace na osvobození rukojmích se účastnilo na 200 policistů a vojáků saúdskoarabské národní gardy. Speciální komando se dostalo do budovy nedlouho potom, co tam vnikli samotní teroristé. To umožnilo poměrně rychlý průběh operace s využitím momentu překvapení. Tři útočníci byli při přestřelce zabiti, další dva zraněni a policisté je zadrželi. Mezi rukojmími ani zraněnými nebyli žádní Američané.

Saúdskoarabská televize uvedla, že atentátníci byli ze skupiny Ad-Dál, kterou blíže nespecifikovala. Odborníci v oblasti soudí, že cílem atentátu mělo být donutit vládu k reformám ve směru posilování islámských hodnot ve společnosti a proti přítomnosti cizinců, zejména Američanů v zemi.

Saúdská Arábie se od května loňského roku stala dějištěm řady teroristických útoků připisovaných síti Al-Káida, jejichž terčem byli cizinci a bezpečnostní síly. V květnu 2003 začali ozbrojenci střílet v Janbu, 350 kilometrů od Džiddy, a zabili 22 lidí včetně šesti západních cizinců. V listopadu téhož roku bylo 17 lidí zabito a 122 dalších zraněno při sebevražedném pumovém útoku v komplexu pro cizince v Rijádu.

Podle dostupných údajů zahynulo v Saúdské Arábii od prvního sebevražedného útoku před rokem a půl na 170 cizinců, členů bezpečnostních sil a útočníků.

Dnešní útok byl ale prvním po několika měsících, protože Saúdská Arábie provádí preventivní údery proti radikálům a extremistům.

Jaromír Janev, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme