Útočníci z Bostonu byli nejspíš Čečenci. Jeden je mrtvý, druhý prchá před policií

V okolí amerického Bostonu zabili policisté při masivní operaci muže podezřelého ze spáchání pondělního atentátu u cíle maratonského běhu, při kterém zemřeli tři lidé a více než 170 dalších bylo zraněno. Druhý podezřelý je na útěku, je prý ozbrojený a nebezpečný. Muži prý pocházeli z Čečny a ve Spojených státech žili už rok.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stav ohrožení byl rozšířen na území celého Bostonu. Ulice stále prohledávají ozbrojenci | Zdroj: Reuters

Americké úřady potvrdily, že se jedná o bratry Džochara a Tamerlana Carnajevovy. Podle New York Times muži přicestovali z Čečenska přes Kazachstán. Starší z bratrů zemřel při přestřelce, ve Spojených státech údajně studoval vyšší technickou školu.

Policie věří, že během několika hodin mladšího z mužů dopadne. Doufá, že živého.

Rozsáhlá razie za účasti stovek policistů a agentů začala v okolí Bostonu poté, co dvojice mladých mužů zastřelila člena ochranky v areálu prestižní univerzity MIT v nedalekém Cambridge.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Ondřej Bouda a komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák přiblížili muže podezřelé z atentátu v Bostonu

Ozbrojení muži z místa uprchli v uneseném autě – řidiče vysadili asi po půl hodině na benzinové pumpě. Policie se je snažila dopadnout. Během divoké honičky pachatelé dokonce vyhazovali z auta výbušniny na policejní vozy. Celou trasu teď prohledávají pyrotechnici.

Policistům se nakonec podařilo vůz zastavit, následovala ale přestřelka. Při ní podle bostonského komisaře zemřel jeden policista a další utrpěl vážná zranění, stejně jako jeden z pachatelů. Ten byl převezen do nemocnice, kde později zemřel.

Podle lékařů byl už při příjezdu v bezvědomí, policie ho tedy pravděpodobně neměla čas vyslechnout. Rány po kulkách, které měl muž na těle, se prý nedaly ani spočítat. Podle lékařů zřejmě utrpěl i zranění při výbuchu.

FBI zveřejnila fotky dvou podezřelých z útoků v Bostonu, žádá veřejnost o pomoc

Číst článek

„Odehrávalo se to uprostřed hustě obydlené rezidenční čtvrti. Byla to extrémně napjatá a chaotická situace. Byly tam vážné obavy, že má ten muž výbušniny nejen u sebe, ale že jsou i na dalších místech,“ řekl CNN svědek policejního zásahu Seth Mnookin.

Muž u sebe může mít další výbušniny

Druhý muž je stále na útěku. Policie teď prochází předměstí Watertown od domu k domu a po nebezpečném útočníkovi pátrá. Vyzývá obyvatele, aby nevycházeli a aby otvírali dveře pouze uniformovaným policistům. Podezřelý muž je totiž ozbrojený, může u sebe mít další výbušniny a po ztrátě komplice pravděpodobně prožívá velký stres, který může vést ke zkratovému chování.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Ondřej Bouda sleduje pátrání po uprchlém podezřelém

Celé předměstí Bostonu, kde k přestřelce došlo, je uzavřené. Obyvatelé jsou evakuováni, aby v obklíčeném prostoru nepřekáželi civilisté. Policisté také telefonicky informují obyvatele Bostonu pro případ, že nesledují média.

Mezi další opatření patří zastavení veřejné dopravy v celém Bostonu a okolí, což by mělo muži na útěku ztížit pohyb. Zároveň byl uveřejněn jeho aktuální portrét, který policie získala z kamerového systému Massachusettského technologického institutu.

Šťastný nešťastný Joe Berti: Přežil explozi v Bostonu, pak viděl výbuch ve Westu

Číst článek

Bezpečnostní složky jsou v tuto chvíli přesvědčené, že jde opravdu o muže podezřelé z útoku v cíli bostonského maratonu. Odpovídají totiž popisu útočníků. Dokud nebyly zveřejněny identity podezřelých, mluvilo se o nich jen jako o mužích v černé a bílé čapce. Na útěku je mladík s bílou čepicí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Profesor historie na bostonské univerzitě Igor Lukeš přiblížil atmosféru ve městě

„Snažíme se teď přesvědčit místní obyvatele, aby zůstali doma a nikomu neotevírali, než je kontaktují policisté. Jedná se o oblast dvaceti bloků. Snažíme se to místo zabezpečit a dostat podezřelého za mříže. Jsme přesvědčeni, že je to terorista, který sem přišel zabíjet lidi,“ potvrdil komisař Edward Davis z bostonské policie.

Policie podle svědků nasadila do akce stovky mužů včetně speciálních zásahových týmů a těžké techniky. Podle policejních zdrojů ale vše začalo tak nenápadně, že FBI nestihla na místo dorazit a bude operaci teprve postupně přebírat.

Komentátor: Nedělejme předčasné závěry

Jedná se každopádně o největší policejní akci ve Spojených státech po teroristických útocích na New York. Život v Bostonu a okolí se prakticky zastavil. Obchody a školy zůstávají zavřené, nikdo se nemůže dostat do práce.

Bostonská policie mezitím rozšířila stav ohrožení na území celého města. „Je to velmi vážná situace a my ji bereme vážně. I proto prosíme veřejnost, aby naše upozornění brala vážně a pomáhala policii tím, že bude poslouchat její pokyny,“ vyzval guvernér státu Massachusetts.

Podle historika Igora Lukeše, který přednáší na bostonské univerzitě, jsou ale obyvatelé velkoměsta disciplinovaní a nepociťují strach.

Policie zveřejnila současnou podobu muže podezřelého z atentátu v Bostonu | Foto: Reuters

„Když dojde k takovým mimořádným událostem, tak dělají to, co pomáhá celku. Takže zdravotní sestra jde do práce, zatímco někdo, jehož práce je jiného typu, zůstává doma, protože si myslí, že tím pomáhá celku,“ přiblížil.

Podle komentátora Českého rozhlasu Milana Slezáka je důležité nedělat předčasné závěry, které by mohly vést k nežádoucím jevům, například k napadání určité skupiny obyvatel. Upozornil, že média si už jednou myslela, že znají pachatele – ze Saúdské Arábie, nakonec se ale ukázalo, že jde o jednu z obětí útoku.

„Už nyní se začali někteří muslimové v Americe bát nějaké odvety. Toho se samozřejmě báli také po 11. září. Tehdy to nebylo nějak masové, ale stávalo se, že muslimové na ulici – nevinní lidé samozřejmě, provinivší se pouze náboženstvím – měli problémy. A k tomu byli ještě přidáni sikhové, což vůbec nejsou muslimové, ale nosí turbany. Ti v tom byli naprosto nevinně a také se stalo, že byli po některých atentátech napadáni,“ dodal.


Zvětšit mapu

Vladimír Kroc, Milan Slezák, Jan Prokeš, Pavel Polák, Silvie Třeslínová, Ondřej Bouda, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme