Útočníci zabíjeli před bagdádskými mešitami

Nejméně 15 lidí zahynulo a desítky dalších byly zraněny při dvou atentátech v iráckém hlavním městě Bagdádu. Útočníci si za cíl vybrali dvě mešity, kde se modlili šíitští věřící, kteří se připravují na zítřejší svátek ášúrá. Letos probíhají oslavy za mimořádných bezpečnostních opatření, protože se před rokem staly cílem teroristických útoků, při kterých zemřelo více než 170 lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

násilnosti v Iráku | Zdroj: ČTK

Ani uzavření iráckých hranic a další přísná bezpečnostní opatření nedokázaly zabránit dalšímu krvavému útoku - tentokrát v bagdádské čtvrti Daura. Každý rok touto dobou je posvátné šíitské město Karbalá a další místa v Iráku cílem statisíců poutníků a toho loni využili neznámí sebevražední útočníci ke koordinovaným akcím, při kterých zemřely téměř dvě stovky lidí. Cílem tehdejšího a zřejmě i dnešního útoku je podle všeho rozdmýchat násilí a nespokojenost mezi místním obyvatelstvem.

Letos je situace o to citlivější, že se právě v těchto dnech rozhoduje o osobě budoucího premiéra. Za favorita je považován dosavadní viceprezident, šíit Ibrahím Džafárí. V rozhovoru pro stanici CNN už uvedl, že pokud bude vybrán, kandidaturu přijme. Bude ho podporovat široká aliance šíitských stran Sjednocené irácké spojenectví, která v parlamentu obsadí 140 z celkových 275 křesel, a bude tak mít těsnou nadpoloviční většinu.

Na mnoha věcech se ale šíité budou muset dohodnout s kurdskými stranami, které získaly 75 mandátů. Podle pozorovatelů budou chtít kurdští politici výměnou za jeho podporu získat funkci prezidenta a v této souvislosti je nejčastěji zmiňováno jména veterána kurdské politiky Džalala Talabáního.

Marika Táborská, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme