Mladému útočníkovi z mešity uložil kanadský soud doživotní trest. V Québecu zastřelil šest lidí

Kanadský soud v pátek poslal na doživotí do vězení útočníka, který v roce 2017 v islámském kulturním centru v provincii Québec zastřelil šest lidí. Odsouzený 29letý Alexandre Bissonnette si přitom musí odsedět 40 let, teprve pak může požádat o podmíněné propuštění, informovala agentura Reuters.

Tento článek je více než rok starý.

Québec (Aktualizováno: 23:56 8. 2. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alexandre Bissonnette, student, který vraždil v québecké mešitě (archivní foto)

Alexandre Bissonnette, student, který vraždil v québecké mešitě (archivní foto) | Zdroj: Reuters

Bissonnettův útok označil soudce François Huot za „zbytečný a zákeřný“. Když do detailu popisoval, co se v osudný den v mešitě dělo a veškeré střelcovy kroky, několik lidí v soudní síni neskrývalo slzy, popsala agentura AP.

Prokuratura navrhovala, aby mu bylo uděleno šest po sobě jdoucích trestů doživotí, což by znamenalo možnost podmíněného propuštění po 150 letech.

Bissonnettova slova

Bissonnette již loni v březnu požádal oběti o odpuštění. Před soudem uvedl: „Nejsem terorista, ani islamofob.“ Podle soudce ale střelec ještě před mešitou zvažoval útok i na jiné cíle, včetně feministek, obchodních center či letišť. Vězeňskému sociálnímu pracovníkovi se pak v září 2017 mimo jiné svěřil, že „lituje, že nezastřelil víc lidí“.

Útočníkův právník naopak hovořil o jednom trestu, tím pádem podmíněnému propuštění po 25 letech.

Jak uvedl soudce Huot, uvažoval o možnosti podmíněného propuštění po odpykání 35 až 42 let ve vězení, což je podle něj přiměřené a spravedlivé. Na závěr se rozhodl pro 40 let. Jak k tomu poté uvedl soudce, rozsudek, ve kterém se hovoří o 50 a více letech, by představoval „krutý a neobvyklý trest“.

Útok se odehrál v lednu 2017. Mladík vtrhl do mešity během večerních modliteb a začal střílet na přítomné muslimy. Zemřelo šest lidí ve věku 35 až 70 let a ve vážném stavu byli i někteří ze zraněných. V době útoku bylo v mešitě 39 osob.

Podle policistů byl útok dílem takzvaného osamělého vlka. Nejprve zadrželi dva podezřelé muže. Jeden z nich byl ale později označen jako svědek.

Střelba na přítomné podle soudce Huota nebyla teroristickým útokem, spíše byla motivovaná předsudky, zejména vůči muslimským přistěhovalcům. Svou roli nicméně sehrály i Bissonnettovy psychické problémy, včetně jeho posedlosti sebevraždou, dodal soudce.

Šikanovaný introvert

Bissonnette byl studentem politologie na Lavalově univerzitě, která stojí nedaleko mešity, kde byl útok spáchán.

Obviněný z masakru v kanadské mešitě: šikanovaný introvert, který ‚lajkoval‘ Trumpa

Číst článek

Mladík měl čistý trestní rejstřík a bezpečnostní složky ho nijak nemonitorovaly. Okolí ho podle dřívějších informací znalo jako introverta, který podle listu The Globe and Mail na střední škole „nezapadal“ a silnější spolužáci ho často šikanovali a okrádali o peníze.

Někteří pamětníci však soudili, že Alexandre si to příliš nebral.

„Vypadalo to, že to nikdy nebral osobně, spíš skoro vesele,“ vzpomínal Mikael Labrecque Berger. „Někdo mu řekl ‚Jsi hnusnej‘, a on na to: ‚Ty taky.‘“

„Nebyl otevřeně rasistický, ale měl krajně misogynní, islamofobní názory. Nikdy by mě ovšem nenapadlo, že se zachová násilně,“ popsal Bissonnettův někdejší spolužák ze střední školy a univerzity Vincent Boissonneault.

Agentura AFP ho charakterizovala jako nacionalistu a stoupence vůdkyně francouzské ultrapravice Marine Le Penové. Podle záznamů na jeho facebookovém profilu přivítal zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem. A na sociálních sítích i na univerzitní půdě vehementně vystupoval proti imigraci, přijímání uprchlíků a feminismu.

Alexandre Bissonnette při příchodu k soudu (fotografie z roku 2017) | Foto: Mathieu Belanger | Zdroj: Reuters

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme