Útočník na egyptské pláži pobodal šest turistek, jedna Češka je zraněná. Dvě Němky zemřely

Egyptská policie v pátek zadržela muže poté, co na pláži poblíž hotelového resortu Red Sea v Hurgadě pobodal celkem šest turistek, informovala BBC. Dvě ženy z Německa útok muže nepřežily. Původní zprávy hovořily o Ukrajinkách, zpřesňující informace později vydala agentura Reuters. Motiv útoku policie stále vyšetřuje.

Hurgada (Aktualizováno: 22:03 14. 7. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Egyptská sanitka u nemocnice El Salam, do které byly převezeny zraněné ženy z útoku v hotelu Zahabia. | Foto: Mohamed Aly | Zdroj: Reuters

22:03 Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek ve vysílání ČT24 potvrdil již dříve uvedené informace a dodal: „Dohodli jsme, že zraněná žena bude převezena do Káhiry. Po převozu ji navštíví pracovníci české ambasády. Zařídili jsme i transport jejího manžela a dítěte. Zajistíme jim i ubytování ve městě.“

20:54 Pražská cestovní kancelář Pantour ČTK potvrdila, že zraněnou Češkou je její klientka.

19:40 Saud Abdelaziz, manažer hotelu El Palacio, u kterého k útoku došlo, uvedl pro Reuters, že se má skutečně jednat o dvě zraněné české občanky. Agentura Reuters už má informaci ze dvou zdrojů.

19:30 Dle informací Radiožurnálu není zraněná Češka klientkou cestovních kanceláří Blue Style, Exim Tours ani Fischer. Útok se nedotkl žádných klientů těchto kanceláří.

19:10 České televizi velvyslankyně sdělila, že se jedná o šestatřicetiletou ženu. „V tuto chvíli tam vysíláme našeho diplomata, aby prověřil její stav a zjistil veškeré podrobnosti. Podle guvernéra oblasti Rudé moře není zraněná vážně. Guvernér dokonce slíbil, že do nemocnice pošle přímo svého zaměstnance a umožní nám telefonický rozhovor ještě dříve, než tam náš diplomat přijede,“ uvedla Šmigolová ve vysílání ČT24.

18:55 Podle nejnovějších informací velvyslankyně Šmigolová Radiožurnálu sdělila, že má česká ambasáda v Egyptě potvrzenou informaci o zraněné Češce přímo od guvernéra tamní oblasti. Má mít poraněnou nohu.

Česká televize ve svém vysílání uvedla, že podle české velvyslankyně v Egyptě Veroniky Kuchyňové Šmigolové je mezi zraněnými i jedna Češka. Informace pochází od nemocnice, jméno prý ale česky nezní.

Agentura Reuters s odkazem na egyptské úřady uvedla, že mezi zraněnými by se měly nacházet dvě ženy z České republiky. Německá agentura DPA s odvoláním na egyptské zdroje uvedla, že mezi zraněnými je i žena z Arménie.

Radiožurnálu ale Šmigolová sdělila, že by mezi zraněnými dvě Češky být neměly: „Naše informace jsou stále stejné, že mezi zraněnými může být jedna Češka. Z oficiálních zdrojů se nám to stále nepodařilo ověřit. Pracujeme na tom. Pokud to bude pravda, tak tam vyšleme našeho konzula. Myslím, že o dvě osoby se určitě nejedná.“

„My jsme se o spekulacích, že by se mezi zraněnými mohla nacházet česká občanka, dozvěděli z arabských médií. Egyptské úřady nebyly stále schopny tuto informaci potvrdit, na tomto základě se rozhodla ambasáda obvolat všechny nemocnice v Hurgadě tak, aby se dovolala do všeobecné nemocnice, kde jí, zatím pouze telefonicky, mělo být sděleno, že je tam pacientka českého původu, nebo má české občanství. Nicméně nebyli schopni sdělit jméno ani ofotit pas,“ sdělila Radiožurnálu mluvčí českého ministerstva zahraničí.

„V Egyptě je v tuto chvíli přes tři tisíce Čechů, v samotné Hurgadě něco přes 700... Tento incident je odlišný tím, že se jedná o akt jednotlivce s nožem. To je velmi těžce předvídatelné. Reakce bezpečnostních sil, které jsou především v ulicích, mohla přijít o něco dřív. Na druhou stranu ten incident proběhl na veřejné pláži,“ řekl Radiožurnálu Jan Papež, místopředseda pro vnější vztahy Asociace cestovních kanceláří České republiky.

Zraněné turistky byly převezeny do místní nemocnice, ale lékaři odmítají sdělovat o jejich zdravotním stavu jakékoliv další informace. Agentura AP ale uvedla, že mezi zraněnými mají být tři osoby ze Srbska a jednu polskou turistku.

Podle cestovní kanceláře Blue Style byl útok v egyptské Hurgadě ojedinělý incident, který se nedotkl jejich klientů. Všem 14 klientům, kteří se nacházeli v bezprostřední blízkosti incidentu, Blue Style zajistila náhradní ubytování.

Zdroj z egyptského ministerstva vnitra a bezpečnosti uvedl, že útočník pravděpodobně připlaval z vedlejší veřejně přístupné pláže, píše to agentura Reuters.

rez, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme