Útočník od katedrály Notre-Dame jednal sám. Policie podezřívá Alžířana Farida I.

Policie podezřívá z útoku před pařížskou katedrálou Notre-Dame Alžířana Farida I., informoval francouzský list Le Parisien. Bezpečnostní složky ho dříve neznaly. Napadení policisty bylo podle mluvčího francouzské vlády izolovaným činem a útočník nikdy nejevil žádné známky radikalizace. Jeho výroky ale útok zařazují mezi teroristické činy, incident vyšetřují protiteroristické úřady.

Tento článek je více než rok starý.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie uzavřela okolí katedrály Notre-Dame v Paříži

Policie uzavřela okolí katedrály Notre-Dame v Paříži | Zdroj: Reuters

Útočníkem byl podle listu Le Parisien čtyřicetiletý doktorand alžírského původu jménem Farid I. narozený 18. ledna 1977. Od roku 2014 byl zapsán na doktorandské studium informatiky na univerzitě v Metz na východě Francie.

Muž zaútočil na policistu u katedrály Notre-Dame kladivem. Tohle je za Sýrii, křičel

Číst článek

Policisté u útočníka našli studentské doklady. Oficiálně ale nepotvrdili, že nalezené dokumenty potvrzují jeho identitu. Zatím tedy není jasné, zda skutečně útočil Farid I.

Policie ale provedla razii ve studentově bytě v Cergy-Pontoise v departmentu Val-d'Oise severně od Paříže. Našla video vyjadřující oddanost teroristické organizaci Islámský stát.

„Nebyl to islamista s velkým plnovousem. Spíše typ s plátěnými kalhotami a bundou, učitelský typ. Nebyl ničím podezřelý," popsal muž, který podezřelého znal a podle kterého vypadal docela obyčejně.

„Nejevil žádné vnější známky přehnaného vyznávání islámu," uvedl Arnaud Mercier, který vedl Faridovu práci. Nicméně si povšiml, že student se od listopadu odmlčel. „Bezpochyby to znamená, že ke zlomu došlo na podzim," vysvětlil v televizi BFMTV.

„Když jsem jej poznal, býval prozápadní a zastával demokratické hodnoty, hodně věřil v poslání médií," dodal profesor.

Mluvčí francouzské vlády Christophe Castaner pak řekl rozhlasové stanici RTL, že napadení bylo izolovaným činem a útočník nikdy nejevil žádné známky radikalizace. Slova, která pronášel od prvních okamžiků incidentu, umožňují podle něj zařadit tento útok mezi teroristické činy.

Útok před katedrálou Notre-Dame

Útočník napadl v úterý odpoledne před pařížskou katedrálou jednoho ze tří hlídkujících policistů kladivem a lehce ho zranil. Další strážci pořádku poté muže postřelili.

Policie uzavřela okolí katedrály Notre-Dame v Paříži | Zdroj: Reuters

„Přišel k policistům zezadu a jednoho z nich začal bít kladivem. Kolegové reagovali s rozvahou a vystřelili," popsal v úterý francouzský ministr vnitra Gérard Collomb, podle kterého muž křičel: „Tohle je za Sýrii."

Útočník měl u sebe kromě kladiva i dva kuchyňské nože. Policisté ho podle listu Le Figaro zasáhli do hrudi, poté byl převezen do nemocnice a jeho stav je prý vážný. Zdroje blízké vyšetřování řekly agentuře AFP, že muž po zatčení prohlašoval, že je vojákem chalífátu (takzvaného Islámského státu).

Zadrženého útočníka policisté dosud nevyslechli. Vyzpovídat ho chtějí poté, co to dovolí jeho zdravotní stav. Pařížská prokuratura podle zpravodajské agentury Reuters oznámila, že incident vyšetřují protiteroristické úřady. Motiv útočníka zatím není jasný.

Ministr Collomb varoval před tímto typem terorismu, který před několika dny označil deník Le Monde za nízkonákladový. Teroristé nepotřebují žádnou sofistikovanou techniku, útok tak může přijít bez varování. Policisté proto nehlídkují sami a většinou chodí po trojicích.

Prodlouží Francie výjimečný stav?

Rada obrany bude v Elysejském paláci jednat o prodloužení výjimečného stavu až do listopadu. Francie vyhlásila výjimečný stav po teroristických útocích v Paříži z 13. listopadu 2015, které si vyžádaly 130 obětí.

Macron chce ve Francii prodloužit výjimečný stav. Trvat může až do listopadu

Číst článek

Zvýšená bezpečnostní opatření mají platit nejméně do 15. července. Francouzský prezident Emmanuel Macron je chce ale až do listopadu. Díky výjimečnému stavu může policie přistoupit k domovní prohlídce i bez soudního příkazu. Úřady také můžou zrušit některé demonstrace a shromáždění.

Francie tak podle Amnesty International zneužila výjimečný stav pro zrušení desítek protestů. Podle lidskoprávní organizace francouzské úřady zakázaly za dva roky 155 demonstrací.

Jan Šmíd, Anna Kottová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme