Útočník se odpálil v saúdskoarabské mešitě, zabil až 20 šíitů

Při sebevražedném útoku v mešitě na východě Saúdské Arábie v době dnešních poledních modliteb zahynulo podle nemocničních zdrojů citovaných agenturou Reuters 20 lidí. Lékař z místa sdělil stanici BBC, že si atentát vyžádal deset mrtvých a nejméně 70 raněných. Mluvčí ministerstva vnitra oznámil, že zemřelo šest osob. K útoku se přihlásila radikální organizace Islámský stát (IS).

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Motlitebna ve vesnici Kadí v oblasti Katíf se stala těrčem útoku sebevražedného útočníka | Zdroj: Reuters

Dějištěm útoku byla modlitebna ve vesnici Kadí v oblasti Katíf, již obývají šíité, kteří jsou v sunnitské Arábii v menšině. Hlavní nemocnice v Katífu požádala dobrovolníky, aby přišli darovat krev potřebnou k ošetření raněných.

Hlava šíitského islámu v království muftí Abdal Azíz bin Abdalláh Šajch v televizi atentát označil "za zločin, který má rozeštvat Saúdské Araby a vyvolat problémy v zemi".

Na sociálních sítích se objevily snímky zakrvácených těl a modlitebních koberců. Někteří svědci atentátníka označili za Pákistánce, podle jiných byl oblečen od afghánského šatu. Zamíchal se mezi věřící a pak své nálože odpálil.

K akci se přihlásili radikálové z IS, kteří ovládají rozsáhlé oblasti v Iráku a Sýrii. Atentát údajně spáchal abú Ámir Nadždží, jehož fotografii islamisté zveřejnili spolu s prohlášením. Vzhledem ke jménu údajného atentátníka, které odkazuje na region Nadždž v okolí Rijádu, je možné, že pocházel ze Saúdské Arábie. IS se dnes přihlásil i k podobnému útoku na šíitskou svatyni v jemenské metropoli Saná, při němž bylo zraněno 13 lidí.

Muž truchlí za příbuzné zabité při útoku na motlitebnu ve vesnici Kadí | Foto: Reuters

Šéf IS abú Bakr Bagdádí loni vyzval saúdskoarabské příznivce této skupiny k útokům na šíity. Království v minulých měsících zatklo několik sunnitských extremistů podezíraných z přípravy útoků.

Saúdská Arábie má asi 25 milionů obyvatel a zhruba dva miliony z nich vyznávají šíitský islám. Většina z nich obývá právě východní oblast, která je bohatá na naleziště ropy. Šíité si už dlouho stěžují na diskriminaci v zemi, která vyznává striktní vahhábitskou podobu sunnitského islámu.

Oblast Katíf byla centrem šíitských protestů proti údajné diskriminaci v roce 2011. Při zásazích policie zemřelo 27 lidí a 250 skončilo ve vězení. Odborníci se obávají, že zapojení Rijádu do bojů proti šíitům v Jemenu domácí konflikt ještě vyostří.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme