Útočník vážně zranil amerického velvyslance v Jižní Koreji

Americký velvyslanec v Jižní Koreji Mark Lippert čelil ozbrojenému útoku. Diplomata v Soulu 25centimetrovým kuchyňským nožem pořezal 55letý muž na pravé tváři a rukou. Ambasador byl odvezen do nemocnice a není v ohrožení života. Policie útočníka ihned zadržela a vyšetřuje jeho motivy. Jde zřejmě o známého politického aktivistu, který bojuje za sjednocení Severní a Jižní Koreje.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policejní hlídka v centru Soulu poblíž ambasády USA

Policejní hlídka v centru Soulu poblíž ambasády USA | Zdroj: Reuters

Cestou na ranní přednášku byl dnes v Soulu ozbrojeným útočníkem pořezán americký velvyslanec Mark Lippert. Pachatele policie označuje za známého politického aktivistu bojujícího už desítky let za sjednocení Jižní a Severní Koreje.

Podobná hesla skandoval podle BBC i během útoku na velvyslance. V roce 2010 dostal Kim Ki-čong - jak vyšetřovatelé muže identifikovali - dvouletý podmíněný trest za pokus o útok na japonského velvyslance.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Soulu pořezal ozbrojený útočník velvyslance Spojených států. O incidentu informuje Pavlína Nečásková

A jak BBC upozorňuje, celý případ vyvolává otázku o bezpečnostních opatřeních v Soulu. Jak moderátor britské televize poznamenává, je velmi zvláštní, že se k diplomatovi dostal ozbrojený člověk do takové blízkosti.

Útok ostře odsoudila i jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje, podle níž nešlo jen o útok na amerického velvyslance, ale na samotné americko-korejské spojenectví.

Ambasador je mimo ohrožení života

Pořezaného Marka Lipperta okamžitě převezli do nejbližší nemocnice a jeho stav je podle lékařů stabilní.

„Operace byla velmi úspěšná. Pacient má 80 stehů na tváři. Naštěstí rána minula nervy a hlavní slinné žlázy,“ uvedl jeden z jihokorejských lékařů.

„V budoucnu by tedy pacientovi neměly vzniknout žádné zdravotní potíže. Operovaný měl štěstí. Pokud by řezná rána byla o centimetr - dva hlubší, mohlo dojít ke komplikacím a jeho ohrožení zdraví.“

Velvyslanci už volal i prezident Barack Obama a popřál mu brzké uzdravení, uvedl Bílý dům ve svém prohlášení.

Dvaačtyřicetiletý Lippert se stal velvyslancem v Jižní Koreji teprve loni a v zemi je velmi populární, poznamenala agentura AP. Jeho manželka v Jižní Koreji nedávno porodila a pár dal svému synovi korejské prostřední jméno.

Skvrny od krve ve vchodu do uměleckého centra v Soulu, kde byl napaden velvyslanec USA | Foto: Reuters

mkp, Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme