Útočník pobodal ve Finsku několik lidí, dva útok nepřežili. Pachatele policie postřelila a zadržela

Nejméně dva lidi zabil a šest dalších lidí pobodal útočník ve městě Turku na jihozápadě Finska. Muže, který se na lidi v centru města vrhl s nožem v ruce, policisté postřelili do nohy a následně zadrželi. Motiv činu zatím není znám. Policejní ředitel uvedl, že je příliš brzy na to, aby úřady označily útok za teroristický. Finsko zvýší po útoku v Turku bezpečnostní opatření po celé zemi.

Turku (Aktualizováno: 19:05 18. 8. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Finští policisté hlídkují po incidentu v Turku v centru Helsinek | Zdroj: Reuters

„Policie postřelila na noze osobu podezřelou ze spáchání trestného činu. Osoba byla zadržena. Doporučujeme, aby se lidé vyhýbali centru Turku,“ napsala policie odpoledne na twitteru. Později informovala, že pátrá po možných dalších pachatelích útoku. Na podvečerní tiskové konferenci policejní ředitel Seppo Kolehmainen ovšem uvedl, že prozatím má v hledáčku jen jednoho podezřelého.

Podle Kolehmainena je příliš brzy na to, aby se útok dával do souvislosti s mezinárodním terorismem. „Není nic známo o motivech... nebo o tom, co přesně se v Turku stalo,“ řekl. Informace některých médií, že pachatel při útoku křičel Alláhu akhbar (v arabštině Bůh je veliký), policejní ředitel odmítl komentovat.

Incident se odehrál krátce po čtvrté hodině místního času (15:00 SELČ) v oblasti náměstí Puutori a Kauppatori v samotném centru Turku. Podle finského listu Ilta-Sanomat útočník napadl mimo jiné ženu s kočárkem.

Šest zraněných je v péči lékařů v místní nemocnici, všichni jsou podle policie dospělí. Dva z nich už prodělali operaci. Zda je v bilanci zraněných zahrnut i postřelený útočník, není jasné.

Finští policisté | Zdroj: Reuters

Policie veřejnost vyzvala, aby opustila centrum města, a oznámila, že v souvislosti s incidentem posílí ostrahu na letišti v metropoli Helsinkách a na finských železničních stanicích.

Ministryně vnitra řekla, že Finsko zvýší po útoku v Turku bezpečnostní opatření po celé zemi.

„Vláda pečlivě sleduje vývoj událostí v Turku a probíhající policejní operaci. Kabinet se ještě v pátek sejde,“ uvedl na twitteru finský premiér Juha Sipilä. Do Turku už zamířil prezident Sauli Niinistö.

Policie evakuovala mimo jiné největší knihovnu ve městě a jedno z nákupních center, uvedl server YLE. Policisté také oznámili, že posilují bezpečnostní opatření na letišti a nádražích v Helsinkách. Turku leží asi 150 kilometrů západně od finské metropole.

ČTK, ber Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme