Útočník z Berlína používal 14 identit. Na útěku do Itálie procestoval pět evropských zemí

Tunisan Anis Amri po útoku na vánoční trh v Berlíně procestoval celkem pět evropských zemí, než ho u Milána objevili italští policisté. Kromě Německa se pohyboval také po Nizozemsku, Belgii a Francii, než dorazil do Itálie. Během svého pobytu v Německu pak používal 14 různých jmen.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Anis Amri podezřelý z teroristických útoků na vánočním trhu v Berlíně. | Zdroj: Reuters

Čtyřiadvacetiletý Anis Amri zaútočil kamionem na trh v centru německé metropole 19. prosince kolem osmé hodiny večerní. Bezprostředně poté ho zachytila kamera na berlínském nádraží Zoo, které leží pár desítek metrů od místa činu.

Další kamera Amriho zaznamenala 21. prosince kolem půl dvanácté dopoledne na nádraží v nizozemském Nijmegenu nedaleko německých hranic. Odtud atentátník, jehož čin si vyžádal 12 životů a desítky zraněných, směřoval do Amsterodamu, kam dorazil asi o dvě hodiny později.

V pozdním odpoledni pak Amri vyrazil do Belgie. Další kamera ho natočila na bruselském severním nádraží. Z Belgie Amri zamířil do Francie, kde ho 22. prosince na lyonském nádraží Part-Dieu znovu zaznamenaly kamery. Z Lyonu odjel čtyřiadvacetiletý Tunisan do Chambéry nedaleko italských hranic a odtud do italského Turína.

Na turínském nádraží Porta Nuova zachytila Amriho kamera kolem čtvrt na jedenáct večer. O zhruba dvě a půl hodiny později už byl na hlavním nádraží v Miláně. Odtud vyrazil Amri do města Sesto San Giovanni, kde ho kolem půl čtvrté ráno objevila hlídka italské policie. Když na ni Amri začal pálit, zastřelila ho.

Čtrnáct různých identit

Amri přicestoval do Německa v roce 2015. Úřady jej zanesly na seznam potenciálně nebezpečných islamistických extrémistů. Rovněž byl vyšetřován za využívání sociálních výhod s pomocí dvou různých identit, informovala německá zpravodajská agentura AP.

Podle ní znaly německé úřady Amriho pod 14 různými identitami. I přes veškeré snahy všech zapojených úřadů se však nepodařilo sehnat průkazné důkazy o chystaném trestném činu.

Německá vlaková společnost Deutsche Bahn i po zjištění, že Amri využil k útěku jejich služeb, odmítá zavádění prodeje jízdenek jen při předložení dokladu totožnosti.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme