Psychická labilita i náboženský podtext. Policie o radikalizaci útočníka z Hamburku věděla

Útočník z Hamburku, který v pátek napadl s nožem zákazníky supermarketu, je podle policie psychicky labilní a jeho útok měl náboženský motiv. Při útoku zemřel jeden člověk. Dalších šest poraněných skončilo v nemocnici, ale nikdo z nich není ohrožen na životě.

Hamburk (Aktualizováno: 13:49 29. 7. 2017) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

U supermarketu v Hamburku zaútočil muž nožem.

U supermarketu v Hamburku zaútočil muž nožem. | Foto: Morris Mac Matzen | Zdroj: Reuters

Policie za činem útočníka z Hamburku vidí i náboženské motivy. Zároveň ale uvedla, že byl psychicky labilní, a není tedy jasné, co bylo primární příčinou pátečního útoku nožem, který si podle hamburské radnice vyžádal jednoho mrtvého a sedm zraněných. Žádný ze zraněných už není v ohrožení života.

Jeden mrtvý a šest zraněných po útoku nožem v Hamburku. Útočník trpěl psychickými problémy

Číst článek

„K motivům pachatele můžeme v tuto chvíli říci, že na jedné straně existuje spojitost s náboženskými motivy – islamistickými. Na druhé straně máme informace o psychické labilitě (útočníka),“ uvedl na dnešní tiskové konferenci hamburský radní zodpovědný za vnitřní bezpečnost Andy Grote.

Řekl také, že bezpečnostní činitelé měli informace o radikalizaci 26letého muže a o jeho kontaktech s islámskými fundamentalisty. Bezprostřední nebezpečí od Palestince narozeného ve Spojených arabských emirátech však neočekávali. Byl veden v databázi stovek hamburských islamistů, nebyl ale považován za džihádistu.

Policisté ho už v minulosti navštívili

I tak ho v minulosti policisté, kteří měli informace například o tom, že v ubytovně pro běžence hlasitě citoval z koránu, navštívili a vedli s ním rozhovor. Při něm se ukázalo, že prakticky neumí německy, ale zato výborně anglicky, švédsky a norsky. Projevila se také jeho psychická nejistota.

V současné době nejsou žádné poznatky o tom, že by útočník byl zapojen do nějaké širší sítě. Muž měl Německo opustit, ale úřadům se ho nepodařilo deportovat, protože neměl žádné dokumenty, i když palestinské zastupitelství v minulosti dalo najevo připravenost je vystavit.

Policie hlídá místo útoku v Hamburku | Zdroj: ČTK/AP

Grote páteční útok odsoudil jako barbarský čin, jenž zničehonic zasáhl lidi, které nic nemohlo předem varovat. Poděkoval zároveň policii i hamburským obyvatelům, kteří svým zásahem výrazně přispěli k tomu, že útočník byl rychle zadržen.

Státní zastupitelství uvedlo, že mladík se ke svému činu zatím nevyjádřil. Zdůvodnil to tím, že byl při zatčení zraněn a má silné bolesti hlavy.

Útočník v pátek zaútočil na nakupující v jednom německém supermarketu. Později z obchodu s potravinami utekl, ale svědkové události ho pronásledovali. Házeli po něm kameny a židle, až se jim ho podařilo zastavit. Poté ho převzali policisté oblečení v civilu. 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme