Nepravdivé informace. Atentátník z Manchesteru přes Prahu neletěl, řekl Chovanec

Atentátník z Manchesteru Salman Abedi neletěl přes Prahu, řekl ve čtvrtek ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD. Vyvrátil tak tvrzení německého listu Der Tagesspiegel, který s odvoláním na německé bezpečnostní zdroje napsal, že Abedi letěl před několika dny z Libye do Německa přes Prahu.

Manchester/Düsseldorf/Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bezpečnostní složky v centru Londýna

Bezpečnostní složky v centru Londýna | Zdroj: Reuters

„Od zahraničních partnerů známe leteckou trasu osoby zmiňované médii v souvislosti s útokem v Manchesteru. Mohu potvrdit, že informace, že by tato osoba letěla přes Prahu, není pravdivá," uvedl na svém twitterovém účtu ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD.

Dodal, že apeluje na všechny novináře, aby zveřejňovali jen ozdrojované informace a nepodíleli se spekulacemi na vytváření paniky.

Der Tagesspiegel tvrdil, že Salman Abedi letěl z Libye přes Prahu do německého Düsseldorfu, kde byl čtyři dny před útokem. Do Manchesteru pak přiletěl 18. května.

Vláda premiérky Mayové 'zuří'. Američanům unikly informace o útoku v Manchesteru, tvrdí

Číst článek

Německé úřady podle listu vyšetřují, jestli měl Abedi vazby na německé extremisty. Není jasné, jak dlouho v Německu pobýval, uvádí deník. V Düsseldorfu mohl podle něj jen přestupovat a celou dobu se zdržovat v tranzitním prostoru letiště.

Nejasností o pohybu Abediho ale zůstává více. Zatím není zřejmé, co přesně dělal před atentátem v Libyi, odkud pochází jeho rodina.

Bezpečnostní složky nyní pátrají, zda se v této severoafrické zemi nesetkal s příbuznými nebo osobami z takzvaného Islámského státu, který se k útoku v Manchesteru přihlásil. 

Turecké bezpečnostní složky ve čtvrtek odpoledne uvedly, že Abedi pobýval nejprve v Evropě, poté v zemi mimo EU a posléze se vrátil skrze Istanbul zpět do Evropy.

Minuta ticha za oběti

Británie ve čtvrtek v 11.00 místního času uctila minutou ticha památku obětí teroristického útoku v Manchesteru. Šlo o vyvrcholení série pietních akcí, které se od atentátu konají průběžně po celé zemi.

Při pondělním sebevražedném útoku v Manchesteru zemřelo 22 lidí, dalších 59 utrpělo zranění. Řada z nich je v kritickém stavu. Na podporu rodin obětí a zraněných vznikl peněžní fond, do kterého dobrovolníci dosud poslali přes dva miliony liber, v přepočtu 61 milionů korun.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme